بورسیه های تحصیلی در ترکیه

تحصیل در ترکیه

برای دانشجویانی که می خواهند با بورس تحصیلی در ترکیه تحصیل کنند، چندین گزینه ی بورس تحصیلی وجود دارد؛

از جمله بورس های تحصیلی ارائه شده توسط جمهوری ترکیه، بورسیه های تحصیلی ارائه شده توسط کشورهای خود دانشجویان، بورسیه های تحصیلی ارائه شده توسط موسسات و سازمان های مختلف ملی و بین المللی، و بورسیه هایی که توسط دانشگاه ها ارائه می شود. فرصت ها و مبالغ ارائه شده توسط موسسات ارائه دهنده ی بورس، متفاوت است. همچنین برخی از این موسسات هزینه حمل و نقل از کشور شما به ترکیه را نیز تأمین می کنند. میزان بورس های تحصیلی ماهانه نیز طبق میزان تحصیلات دانشجویان بین المللی متفاوت است.

شما می توانید بورس های تحصیلی که در وبسایت دانشگاه در دسترس هستند را بررسی کنید و در صفحه ی مربوط به جزئیات، اطلاعات کلی را مشاهده کنید. علاوه بر این، همچنین بورس های تحصیلی وجود دارد که توسط Turkish Scholarships و شورای آموزش عالی (CoHE) ارائه می شود.

بورس تحصیلی CoHE برای دانشجویان بین المللی

تحصیل در ترکیه

 

این نوع بورس تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد کشورهایی است که با شورای آموزش عالی قرارداد امضا کرده اند. اگر دانشجویانی که در برنامه های آموزش عالی ترکیه پذیرفته شده اند، گواهینامه مهارت زبان ترکی را نداشته باشند، یک دوره ی یک ساله ی آمادگی زبان برای آنها ارائه می شود.

 

بورس تحصیلی Turkish Scholarships

بورسیه های تحصیلی ترکیه علاوه بر ارائه ی پشتیبانی مالی، به دانشجویان بین المللی این اجازه را می دهند تا در برنامه درخواستی مورد نظر خود در دانشگاه قرار بگیرند. با این ویژگی، این بورسیه با دیگر برنامه های بورسیه تحصیلی جهان متفاوت است. هدف بورس های تحصیلی Turkish Scholarships اطمینان از این است که دانشجویان در مدت زمان حضور در ترکیه از فعالیت های اجتماعی و فرهنگی و همچنین تحصیلات دانشگاهی بهره مند شوند. این برنامه ی بورسیه تحصیلی، دیگر نیازهای دانشجویان از قبیل اسکان و بیمه درمانی در طول دوره ی تحصیل را نیز پوشش می دهد. 

 

تحصیل در ترکیه-بخش اول

تحصیل در ترکیه

 

به عنوان دانشجوی بین المللی در ترکیه ، می توانید مدرنیته و سنت را در یکی از امن ترین و پایدارترین کشورهای منطقه تجربه کنید. برخی از دانشگاه های ترکیه زبان انگلیسی را به عنوان زبان تدریس بر می گزینند و برخی دیگر روی یادگیری زبان انگلیسی تمرکز می کنند. مهمتر از همه ، کیفیت بالای آموزش شما را ، در هر نقطه از جهان که باشید، برای آینده آماده خواهد کرد.

ار آنجا که ترکیه که در چهارراه بین شرق و غرب دنیا قرار دارد ، چشم اندازهایش طیف گسترده ای از مناطق جغرافیایی را در بر می گیرد و دارای ویژگی های ترکیبی از سه قاره جهان است: اروپا ، آفریقا و آسیا. ترکیه به دلیل موقعیت مکانی که از سه طرف توسط دریاها احاطه شده است ، همواره مرکز اصلی مسیرهای بزرگ تجارت ابریشم و ادویه بوده است. امروزه حتی در غیرقابل دسترس ترین و یا دورافتاده ترین قسمت ها ، می توان به راحتی ردپای فرهنگ های مختلف را احساس کرد و دید.

دانشگاه های ترکیه این فرصت ها را، علاوه بر خیلی فرصت های دیگر، در اختیار شما می گذارند:

 •  استانداردهای بالای آموزش
 • مدرک های معتبر بین المللی
 •  خوابگاه های مدرن با امکانات فوق العاده
 • تنوع فرهنگی
 • آموزش ایمن و مقرون به صرفه
 •  محیطی گرم و دوستانه
 • سیستم آموزشی ترکیه

سیستم آموزشی ملی ترکیه از دو بخش اصلی تشکیل شده است. آموزش رسمی و غیر رسمی. آموزش رسمی به معنای سیستم مدرسه است و بنابراین شامل آموزش عالی می شود که موضوع اصلی این مقاله است. آموزش غیر رسمی شامل کلیه فعالیتهایی است که در خارج از مدرسه یا در کنار مدرسه انجام می شود.

آموزش رسمی شامل موارد زیر است:

آموزش پیش دبستانی: آموزش اختیاری که در مهدکودک ها و امثال آن تا سن ۶ سالگی برگزار می شود.

آموزش ابتدایی: دوره هشت ساله آموزش اجباری ، سنین ۶ تا ۱۴ سال.

آموزش متوسطه: دبیرستان یا دبیرستان فنی حرفه ای ، سنین ۱۵ تا ۱۷/۱۸ سال.

آموزش عالی: این گروه شامل کلیه مؤسسات آموزشی است که آموزش های پس از دوره متوسطه را ارائه می دهند.

آموزش عالی در ترکیه

تحصیل در ترکیه

 

در ترکیه ، مؤسسات آموزش عالی حداقل دو سال آموزش عالی را ارائه می دهند و دانشجویان را برای مقاطع کاردانی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد یا دکترا آموزش می دهند. مؤسسات آموزش عالی متشکل از دانشگاه ها ، دانشکده ها ، آموزشگاه ها ، مدارس آموزش عالی ، هنرستان ها ، آموزشگاه های فنی حرفه ای آموزش عالی و مراکز تحقیقات کاربردی است.

دانشگاه های ترکیه تحصیلات تخصصی پیشرفته ای را در زمینه های مختلف برای دانشجویانی که آموزش متوسطه را به پایان رسانده اند ارائه می دهند. اعتلای تحصیلات عالی ، چه از نظر کیفیت و چه از نظر کمیت ، برای زندگی در زمانه ی جهانی شدن هدف اصلی آموزش بوده است. برنامه های ساخته شده هم همیشه بازتاب این امر بوده اند. دانشگاه ها، که متشکل از چندین واحد هستند، توسط دولت و طبق قانون به صورت شرکت های دولتی مستقل در امر تدریس و تحقیق، تأسیس می شوند. علاوه بر این ، مؤسسات آموزش عالی ، تحت نظارت و کنترل دولت ، می توانند توسط بنیادهای خصوصی مطابق رویه ها و اصول مندرج در قانون تأسیس شوند ، مشروط بر اینکه ماهیتی غیرانتفاعی داشته باشند.

مانند بسیاری از مناطق دیگر دنیا ، در ترکیه هم دانشگاه اصلی ترین موسسه آموزش عالی است. دانشگاه در این کشور دارای استقلال دانشگاهی و شخصیت حقوقی عمومی است و وظیفه انجام فعالیتهای آموزشی سطح بالا ، تحقیقات علمی و انتشارات را بر عهده دارد. هر دانشگاه از دانشکده ها و مدارس چهار ساله تشکیل شده است. مدارس چهارساله برنامه های سطح کارشناسی را با تاکیدی بر برنامه های فنی حرفه ای ارائه می دهند. همچنین، هر دانشگاه مدارس فنی حرفه ای دو ساله ای را هم با برنامه های سطح مقدماتی کارشناسی (کاردانی) ارائه می دهد.

برنامه های سطح کارشناسی ارشد شامل برنامه های کارشناسی ارشد و دکترا است که با هماهنگی  آموزشگاه ها برای تحصیلات تکمیلی ارائه می شود. برنامه های کارشناسی ارشد شامل برنامه های ‘با پایان نامه’ یا ‘بدون پایان نامه’ هستند که هر دو حداقل در دو سال طول می کشند. برنامه های کارشناسی ارشد ‘با پایان نامه’ شامل به پایان رساندن یک دوره مشخص و پس از آن ارائه ی پایان نامه هستند، در حالی که برنامه های ‘بدون پایان نامه’ شامل گذراندن واحدهای درسی تحصیلات تکمیلی و انجام پروژه ی ترم هستند. دسترسی به برنامه های دکترا نیاز به مدرک کارشناسی ارشد دارد. برنامه های دکتری حداقل چهار سال است که شامل گذراندن واحدها، قبولی در آزمون جامع دکتری و تهیه پایان نامه دکتری و دفاع ازآن است. اما برنامه های تخصص پزشکی که معادل برنامه های سطح دکترا هستند، در دانشکده های پزشکی و بیمارستانهای آموزشی متعلق به وزارت بهداشت و سازمان بیمه اجتماعی کشور ارائه می شوند. دانشگاه ها آزاد هستند که تعداد دانشجویان پذیرفته شده در برنامه های سطح کارشناسی ارشد و همچنین شرایط پذیرش و برنامه های درسی و الزامات مدرک چنین برنامه هایی را مطابق با قوانین و مقررات عمومی مصوب شورای دانشگاهها تعیین کنند.

مبلغ شهریه

شهریه موسسات آموزشی ترکیه در ابتدای هر سال تعیین می شود. (برای ارقام دقیق تر بهتر است با دانشگاهی که قصد دارید در آن تحصیل کنید، تماس بگیرید)

برنامه های پیش از دوره ی کارشناسی

دانشگاه های دولتی که کلاس هایشان به زبان انگلیسی تدریس می شود:

دانشجویان ترکیه: ۱۵۰ – ۵۰۰ دلار آمریکا

دانشجویان بین المللی: ۴۵۰ – ۱۵۰۰ دلار آمریکا

دانشگاه های غیر انتفاعی:

۵۰۰۰-۱۲۰۰۰ دلار امریکا

برنامه های ارائه دهنده ی مدرک:

دانشگاه های دولتی که کلاس هایشان به زبان انگلیسی تدریس می شود:

دانشجویان ترکیه: ۲۰۰ – ۳۰۰ دلار آمریکا

دانشجویان بین المللی: ۶۰۰ – ۹۰۰ دلار آمریکا

دانشگاه های غیرانتفاعی:

۵۰۰۰-۱۲۰۰۰ دلار امریکا

در دانشگاه هایی که کلاس ها به زبان ترکی تدریس می شود ، معمولاً شهریه، نصف موارد فوق است.

(دانشجویان جمهوری های ترکیه و کشورهای مبدأ ترکیه (جمهوری آذربایجان ، باشقیرستان( باشکورتستان) ، بوسنی و هرزگوین ، داغستان ، قره چای-چرکس ، قزاقستان ، قرقیزستان ، مقدونیه ، مغولستان ، مولداوی ، نخجوان ، ازبکستان ، تاجیکستان ، تاتارستان ، ترکمنستان و اوکراین) همه شهریه خود را به عنوان اتباع ترکیه پرداخت می کنند.

 

اسکان و هزینه های زندگی

تحصیل در ترکیه

 

اکثر پردیس دانشگاه ها انواع امکانات اقامتی یا گزینه های دیگر را ارائه می دهند. جدا از خوابگاه های دانشگاه ، خوابگاه های دولتی به همه دانشجویان خدمت رسانی می کنند. دانشجویان باید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گزینه های خاص ، با دانشگاه خود تماس بگیرند. در شهرهای بزرگ نیز گاهی اوقات مسکن اجاره ای ارائه می شود که اغلب با دانشجویان بین المللی یا ترکی، هم خانه خواهید بود.

بسیاری از خوابگاه ها دارای وسایل آشپزخانه برای تهیه وعده های غذایی توسط خود دانشجویان هستند. آنها همچنین دارای کافه های کوچکی هم هستند که تا نیمه شب غذا سرو می کنند. خوابگاه ها براساس جنسیت از هم جدا شده و اتاق های خصوصی و مشترک را ارائه می دهند. زندگی در یک خوابگاه فرصتی عالی برای شرکت در فعالیت های داخل و خارج از دانشگاه و همچنین ملاقات با دانشجویان دیگر است که راهی عالی برای دوست یابی برای یک دانشجوی بین المللی ست. قیمت متوسط اتاق بسته به امکانات ، بین ۳۰ تا ۳۰۰ دلار در ماه متغیر است.

اجاره خارج از پردیس دانشگاه: در شهرهای بزرگ، قیمت آپارتمان های خارج از دانشگاه بسیار بالا است ، اما قیمت ها با توجه به منطقه ، اندازه و کیفیت منزل نیز بسیار متفاوت است. برای بسیاری از دانشجویان، راه حل این است که آپارتمان خود را با یک دوست یا دانشجوی دیگر به اشتراک بگذارند. متوسط هزینه یک آپارتمان در خارج از دانشگاه بین ۲۰۰ دلار تا ۵۰۰ دلار در ماه است.

هزینه زندگی برای دانشجویان بین المللی بسته به استانداردهای زندگی ای که انتخاب می کنند، بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار آمریکا در هر ماه است. هزینه ی کتاب و هزینه های اداری تقریبا ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار آمریکا در هر ترم است.

غذاهای ترکی

همانند بسیاری از کشورهای جنوب اروپا، خوردن غذا بخش مهمی از زندگی اجتماعی در ترکیه است. علاوه بر غذاهای سنتی ترکی در تمام انواع محلی آن ، انواع مختلفی از غذاها مانند فست فود و غذای گیاهخواری به طور گسترده در دسترس است. دانشگاه های ترکیه به طور کلی گزینه های مناسبی از خدمات غذایی با کیفیت را برای دانشجویان ارائه می دهند. کافه ها و رستوران های اطراف دانشگاه گزینه دیگری برای غذا خوردن در خارج از خانه هستند ، ممکن هم هست که آشپزی خود را ترجیح دهید.

حمل و نقل

حمل و نقل عمومی بسیار راحت است  و از طریق اتوبوس ها ، مینی بوس ها (dolmus) و متروها (در شهرهای بزرگ) ارائه می شود. دانشجویان حق تخفیف ویژه حمل و نقل برای جابجایی درون شهری و بین شهری را دارند.

 

سلامتی

همه دانشگاه های ترکیه نوعی از مراکز پزشکی را در خود دارند. با این حال ، به دانشجویان بین المللی اکیداً توصیه می شود که با یک بیمه درمانی معتبر به ترکیه بیایند. مسئولیت هرگونه هزینه بستری یا هرگونه خدمات درمانی که در پردیس دانشگاه ها در دسترس نیستند، بر عهده ی خود دانشجویان بین المللی ست. همه بیمارستان ها دارای بخش اورژانس هستند که ۲۴ ساعت شبانه روز باز است ، پزشکان و داروخانه ها شب ها و آخر هفته ها هم در دسترس هستند.

کتابخانه ها و امکانات کامپیوتری

همه دانشگاه های ترکیه دارای کتابخانه هستند ، البته همه کتاب ها و سایر امکانات موجود به زبان ترکی است. البته کتابخانه های چند دانشگاه مانند METU (دانشگاه فنی خاورمیانه) ، دانشگاه Hacettepe ، دانشگاه Bilkent  در آنکارا، دانشگاه Bosphorus ، ITU  (دانشگاه فنی استانبول) و دانشگاه Sabanci در استانبول هستند که کتاب ها و مطالب آنها به زبان انگلیسی است. به هر دانشگاهی که در ترکیه بروید ، مطمئناً برای خدمات مورد نیاز خود، آزمایشگاه های کامپیوتر مجهز به اینترنت خواهید یافت.

زندگی اجتماعی

تحصیل در ترکیه

 

راجع به اینکه تحصیل در ترکیه فرصتی عالی برای آموزش عالی با کیفیت است به طور مدفصل صحبت کردیم، اما چیزهای بیشتری هم برای صحبت وجود دارد. شهرهای ترکیه دارای اماکن تاریخی و فرهنگی بسیاری برای بازدید است ، تئاترها و سینماها ، نمایشگاه ها و جشنواره ها نیز برای کسانی که علاقمند به کاوش در فرهنگ ترکیه باشند در دسترس است.

به عنوان دانشجویی در خارج از کشور، ممکن است به عضویت در انواع باشگاه ها یا انجمن های دانشجویی دربیایید و همه اینها می توانند زندگی شما در ترکیه را غنی سازند. در این کشور زیبا تمام ویژگی های چهار اقلیم را مشاهده خواهید کرد ، بنابراین گزینه های مختلف ورزشی اعم از شنا ، قایق سواری ، قایقرانی و اسکی وجود دارد که می توانید در آنها شرکت کنید. فوتبال ، بسکتبال ، والیبال و دوی آهسته، بخش های دیگری از فعالیت های ورزشی و تفریحی بسیاری است که می توانید از آنها لذت ببرید.

آیین نامه دانشجویان بین المللی

ویزای دانشجویی: دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در ترکیه هستند باید قبل از ورود به ترکیه ویزا را از کنسولگری ترکیه در کشور خود اخذ کنند زیرا ویزای دانشجویی برای ثبت نام در کالج یا دانشگاه لازم است.

اقامت: طی یک ماه از ورود به ترکیه ، تمام دانشجویان بین المللی باید ثبت نام کرده و اجازه اقامت (Ikamet Belgesi) را دریافت کنند. دریافت این مجوز از وزارت امور خارجه در اداره امنیت هر استان لازم است.

کار: متأسفانه دانشجویان بین المللی هیچ حق قانونی ای برای کار در دفاتر دولتی یا خصوصی ندارند. با این وجود ، ممکن است در برخی دانشگاه ها مانند METU و Bilkent کار دانشجویی با حقوق بسیار کمی وجود داشته باشد.

بیمه: مسئولیت هرگونه هزینه بستری یا هرگونه خدمات درمانی که در پردیس دانشگاه ها در دسترس نیستند، بر عهده ی خود دانشجویان بین المللی ست. از دانشجویان درخواست می شود بیمه های مناسب برای اورژانس و بستری را که در ترکیه معتبر هستند، خریداری کنند.

لیست دانشگاه های استانبول

اسامی دانشگاه های شهر استانبول،ترکیه

در این مقاله اسامی دانشگاه های شهر استانبول را برای شما آورده ایم.

 1. ISTANBUL UNIVERSITY
 2. ISTANBUL TECHNICAL UNIVERSITY
 3. BOGAZICI UNIVERSITY
 4. YILDIZ TECHNICAL UNIVERSITY
 5. MARMARA UNIVERSITY
 6. MIMAR SINAN FINE ARTS UNIVERSITY
 7. KOC UNIVERSITY
 8. GALATASARAY UNIVERSITY
 9. SABANCI UNIVERSITY
 10. ISIK UNIVERSITY
 11. ISTANBUL BILGI UNIVERSITY
 12. YEDITEPE UNIVERSITY
 13. KADIR HAS UNIVERSITY
 14. ISTANBUL KULTUR UNIVERSITY
 15. MALTEPE UNIVERSITY
 16. BEYKENT UNIVERSITY
 17. DOGUS UNIVERSITY
 18. BAHCESEHIR UNIVERSITY
 19. HALIC UNIVERSITY
 20. ISTANBUL OKAN UNIVERSITY
 21. ISTANBUL COMMERCE UNIVERSITY
 22. İSTANBUL BİLİM ÜNİVERSİTESİ
 23. OZYEGIN UNIVERSITY
 24. ACIBADEM MEHMET ALI AYDINLAR UNIVERSITY
 25. ISTANBUL AREL UNIVERSITY
 26. ISTANBUL AYDIN UNIVERSITY
 27. PIRI REIS UNIVERSITY
 28. ALTINBAS UNIVERSITY
 29. ISTANBUL SEHIR UNIVERSITY
 30. ISTANBUL MEDIPOL UNIVERSITY
 31. EUROPEAN VOCATIONAL SCHOOL
 32. NISANTASI UNIVERSITY
 33. FATIH SULTAN MEHMET VAKIF UNIVERSITY
 34. BEZMI ALEM FOUNDATION UNIVERSITY
 35. ISTANBUL 29 MAYIS UNIVERSITY
 36. ISTANBUL SABAHATTIN ZAIM UNIVERSITY
 37. ISTANBUL MEDENIYET UNIVERSITY
 38. TURKISH – GERMAN UNIVERSITY
 39. ISTANBUL GELISIM UNIVERSITY
 40. USKUDAR UNIVERSITY
 41. MEF UNIVERSITY
 42. ISTANBUL SISLI VOCATIONAL SCHOOL
 43. ISTANBUL ESENYURT UNIVERSITY
 44. BIRUNI UNIVERSITY
 45. ATASEHIR ADIGUZEL VOCATIONAL SCHOOL
 46. UNIVERSITY OF HEALTH SCIENCES
 47. IBN HALDUN UNIVERSITY
 48. ISTANBUL RUMELI UNIVERSITY
 49. ISTINYE UNIVERSITY
 50. ISTANBUL KENT UNIVERSITY
 51. BEYKOZ UNIVERSITY
 52. ISTANBUL GEDIK UNIVERSITY
 53. ISTANBUL YENI YUZYIL UNIVERSITY
 54. FENERBAHCE UNIVERSITY
 55. ISTANBUL AYVANSARAY UNIVERSITY
 56. MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ
 57. ISTANBUL UNIVERSITY-CERRAHPASA

 

 

هزینه های زندگی در ترکیه

زندگی برای دانشجویان در ترکیهش کاملاً مقرون به صرفه است، گرچه بسته به سبک زندگی و ترجیحات شما این امر می تواند متفاوت باشد. در این مقاله ، به سؤالات احتمالی شما در مورد هزینه های اقلام اصلی مورد نیاز یک دانشجوی بین المللی ، پاسخ می دهیم.

شهریه / کمک هزینه

ترکیه از نظر ارائه آموزش با کیفیت بالا و شهریه بسیار پایین در مقایسه با بسیاری از کشورهای پیشرو در آموزش عالی، کشور بی نظیری است. حداقل و حداکثر تعرفه هزینه ی دریافتی از دانشجویان بین المللی توسط دولت تعیین می شود و مبالغ خالص به ابتکار دانشگاه ها واگذار می شود. به همین دلیل هزینه ی شهریه در دانشگاه های ترکیه با توجه به نوع دانشگاه (دولتی یا غیرانتفاعی) ، مقطع (کارشناسی یا کارشناسی ارشد) ، دانشکده (پزشکی ، دندانپزشکی ، مهندسی ، حقوق و غیره) و مدت زمان آن متفاوت است. قیمت ها در مقایسه با دانشگاه هایی با کیفیت مشابه در اروپا یا آمریکا مقرون به صرفه هستند. از سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۹ ، حد بالا و پایین شهریه سالانه آموزش برخی از برنامه ها به شرح زیر است:

 

حداقل تعرفه سالانهحداکثر تعرفه سالانهمدرکدانشکده
۱۷۷۳ TL۷۷۷۲۰ TL*کارشناسیدانشکده پزشکی
۱۴۸۲ TL۲۸۰۳۵ TLکارشناسیدانشکده دندانپزشکی
۱۱۵۸ TL۲۱۳۳۵ TLکارشناسیدانشکده دامپزشکی
۱۱۶۱ TL۱۵۲۸۵ TLکارشناسیدانشکده مهندسی
۱۱۶۱ TL۱۵۲۸۵ TLکارشناسیدانشکده معماری
۹۴۸ TL۱۹۲۴۰ TLکارشناسیدانشکده هنرهای زیبا
۹۳۹ TL۱۱۵۵۰ TLکارشناسیدانشکده حقوق
۹۳۹ TL۱۱۵۵۰ TLکارشناسیدانشکده اقتصاد و علوم اداری
۷۷۴ TLکارشناسی برنامه های تحصیلات تکمیلی

 

 

شهریه دروس قبل از ثبت نام، درابتدای هر ترم پرداخت می شود. هر سال تحصیلی شامل دو ترم است. بسته به وضعیت پیشرفت تحصیلی تان، می توانید تخفیف شهریه با نرخ های مختلف یا معافیت کامل از پرداخت شهریه دریافت کنید.

محل اقامت

تحصیل در ترکیه

 

بودجه ماهانه شما برای رزرو محل اقامت میتواند بین ۱۶۸ تا ۱۵۰۰ لیره متغیر باشد. خوابگاه های دولتی ، خوابگاه های دانشگاه ، خوابگاه های خصوصی و آپارتمان های کرایه ای هرکدام هزینه های مختلفی دارند. ماهانه برای خوابگاه ها مبلغی پرداخت می شود و به همین دلیل در هنگام اقامت در خوابگاه نیازی به پرداخت برای تابستان ندارید. با این حال ، شما مجبور به پرداخت اجاره خانه به صورت ماهانه در دوازده ماه سال هستید.

برای خوابگاه ها و آپارتمان های اجاره ای ، باید در هنگام  ورود، مبلغ مشخصی از سپرده پرداخت شود. این میزان بسته به پرداخت هزینه ماهانه خوابگاه یا اجاره ماهیانه آپارتمان ممکن است متفاوت باشد.

اطلاعات بیشتر در مورد اسکان را می توانید در صفحه اقامت یا دفتر مربوطه دانشگاه خود یافت.

 

بیمه و مخارج سلامت

بیمه درمانی دانشجویان بین المللی در بیمه های خصوصی بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ لیره در سال متغیر است. بیمه گذاران خصوصی به شما امکان می دهند خدمات درمانی رایگان را در بیمارستانهای مشخص شده دربیمنه نامه دریافت کنید. مهم است که یک نسخه انگلیسی از قرارداد خود را نیز بگیرید و بندهای مربوطه را با دقت بخوانید.

هزینه ی بیمه سلامت عمومی از سال ۲۰۱۹،  ۹۸۰ لیره در سال است. با این بیمه می توانید خدمات درمانی رایگان را در کلیه بیمارستان های دولتی دریافت کنید. در بیمارستانهای خصوصی باید مبالغ مختلفی از هزینه را خودتان بپردازید.

 

مخارج روزانه

تخفیف دانشجویی برای سینما ، تئاتر ، موزه ، حمل و نقل عمومی ، برخی از کتاب خانه ها و رستوران ها ارائه می شود. یادآوری می کنیم که شرکت هواپیمایی ترکیش ایرلاین تخفیف های جذاب و پیشنهادات ویژه ای را به دانشجویان ارائه می دهد.

میانگین قیمت برخی از نیازهای اساسی را در زیر می توانید مشاهده کنید:

هزینه های کتاب و لوازم التحریر (سالانه): ۵۰۰  لیره

قبض تلفن همراه (ماهانه): ۳۰-۱۰۰  لیره

 

حمل و نقل و سرگرمی

بلیط اتوبوس / مترو (یک طرفه): ۱٫۷۵ لیره

تاکسی (۵ کیلومتر): ۲۵ لیره

بلیط سینما: ۱۵ لیره

بلیط های تئاتر (تئاترهای دولتی): ۹ لیره

بلیط های اپرا / باله (اپرای دولتی و باله): ۲۵ لیره

کنسرت گروه موسیقی محلی ۲۵ لیره

یک کنسرت گروه موسیقی محبوب ۵۰-۱۰۰ لیره

بلیط بازی فوتبال ۲۰-۲۰۰ لیره

 

غذا

نان: ۱ لیره

آب (۰/۵ لیتر): ۱ لیره

شیر (۱ لیتر): ۳ لیره

آب میوه (۱ لیتر): ۴ لیره

۱۰ تخم مرغ ۱۰ لیره

پنیر سفید (۱ کیلوگرم): ۲۰ لیره

پاستا (۱ بسته): ۲ لیره

مرغ (۱ کیلوگرم): ۱۰ لیره

گوشت قرمز (۱ کیلوگرم): ۴۵ لیره

سیب (۱ کیلوگرم): ۴ لیره

 

غذا و نوشیدنی

یک وعده غذایی در کافه تریا (دانشگاه ایالتی): ۲-۵ لیره

صبحانه در غذاخوری دانشگاه: ۳ لیره

چای در غذاخوری دانشگاه: ۱ لیره

قهوه در غذاخوری دانشگاه: ۳ لیره

نان تست در بوفه دانشگاه: ۳ لیره

منوی املت: ۱۰ لیره

ساندویچ (گیاهی): ۱۰ لیره

ساندویچ (با گوشت): ۱۵ لیره

سوپ: ۵ لیره

منوی همبرگر: ۲۰ لیره

منوی کباب: ۲۵ لیره

 

الزامات تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

 

تمام اطلاعات را برای تحصیل در ترکیه دریافت کنید

تحصیل در ترکیه در مقایسه با تحصیل در کشورهایی مانند استرالیا ، ایالات متحده ، انگلیس ، کانادا و سایر مقاصد تحصیلات عالی در سراسر جهان از لحاظ هزینه بسیار مناسب تر است.

ترکیه یک کشور بین قاره ای است زیرا با برخی از کشورهای اروپایی و همچنین با برخی از کشورهای آسیایی مانند یونان ، جورجیا ، بلغارستان ، آذربایجان ، ایران ، عراق و سوریه مرزهایی دارد. ترکیه به دلیل داشتن سطح بالای تحصیلات در کنار شهریه پایین که در بسیاری از دانشگاه های ترکیه قابل دستیابی است ، برای بسیاری از دانشجویان از سراسر جهان به یک مقصد محبوب تبدیل شده است.

از بین بردن معضل انتخاب مقصد تحصیل در خارج از کشور ، اکنون برایتان بسیار آسان خواهد بود زیرا تحصیل در ترکیه با توجه به مزایای فوق ، انتخاب مناسبی است.

با هدف مفید بودن برای دانشجویان خارجی ، این مقاله نکات قابل توجهی را در مورد شرایط پذیرش برای برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد ، دوره های ورودی یا ددلاین ها، نحوه درخواست برنامه ، لیست دانشگاه های ترکیه ، هزینه های مرتبط با تحصیل در ترکیه و هزینه زندگی در ترکیه به طور بسیار شفاف بیان می کند. مهمتر از همه ، اجازه بدهید شرایط لازم برای پذیرش هر دو برنامه تحصیلی – کارشناسی و کارشناسی ارشد- را در نظر بگیریم.

 

الزامات پذیرش برای تحصیل در ترکیه

همه از تحصیل در ترکیه استقبال می کنند زیرا دانشگاه های ترکیه هزینه شهریه نسبتاً مقرون به صرفه ای را دریافت می کنند و کیفیت آموزش دارای استانداردهای بین المللی قابل است.

به منظور اخذ پذیرش در هر یک از دانشگاه های ترکیه ، از متقاضیان خارجی و بومی انتظار می رود شرایط خاصی را براورده کنند. اما در مقاله، تمرکز اصلی بر الزاماتی ست که مختص متقاضیان خارجی برای برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد است.

 

الزامات برنامه کارشناسی

هر متقاضی خارجی باید یک نسخه معتبر از گواهی دوره متوسطه دوم یا معادل آن را ارسال کند.

این البته برای نشان دادن این است که وی از مدرسه متوسطه با قبولی فارغ التحصیل شده است. این مدرک باید با سایر اسناد و مدارک لازم که همراه آنها ارسال می شوند و یا حتی کارنامه، همراه باشد. این مدارک باید به دانشگاه ترکیه ای موردنظر متقاضی ارسال شوند.

 

ویزا و اقامت ترکیه

مراحل اخذ ویزا ترکیه

دانشجویانی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند باید ویزای دانشجویی را از نزدیکترین کنسولگری جمهوری ترکیه دریافت کنند. مراحل اخذ ویزای دانشجویی می تواند به طول بیانجامد و بنابراین مهم است که به محض دریافت نامه پذیرش خود، اقدام به دریافت ویزای دانشجویی کنید.

شما می توانید از طریق وب سایت وزارت امور خارجه جمهوری ترکیه، روش اخذ ویزای جمهوری ترکیه را که برای کشور شما در نظر گرفته شده است، بیاموزید. http://www.mfa.gov.tr/visa-inform-for-foreigners.en.mfa

شما می توانید از طریق اینترنت درخواست ویزا دهید. برای این روش می توانید به آدرس https://www.konsolosluk.gov.tr/ مراجعه کنید.

 

مراحل اخذ اجازه اقامت ترکیه

پس از ورود به ترکیه و پس از تکمیل ثبت نام دانشگاه خود، مهمترین کاری که باید انجام دهید این است که درخواست اجازه اقامت دهید. پس از تکمیل فرم درخواست در https://e-ikamet.goc.gov.tr/ ، باید در روز و ساعت قرار ملاقات به اداره کل مدیریت مهاجرت استان بروید یا مدارک را از طریق دفتر دانشجویی بین المللی دانشگاه خود تحویل دهید. با داشتن کارت اقامت و شماره شناسایی خارجی (YU) که پس از درخواست خود دریافت می کنید، می توانید تا زمانی که در ترکیه هستید کلیه معاملات رسمی را انجام دهید.

اگر کارت اقامت شما منقضی نشده باشد می توانید هنگام ورود یا خروج از ترکیه از آن استفاده کنید و بنابراین نیازی به گرفتن ویزای جدید ندارید. مهم است که قبل از پایان مدت زمان اعتبار، مجوز اقامت خود را تمدید کنید.

شما به عنوان دانشجو از هزینه درخواست اقامت معاف هستید، شما فقط ملزم به پرداخت هزینه ی کارت هستید.

 

فرصت های شغلی برای دانشجویان در ترکیه

کار هنگام تحصیل در ترکیه

به طور خاص ، دانشجویان بین المللی که در دوره کارشناسی ارشد یا دکترا در ترکیه ثبت نام کرده اند می توانند به عنوان محقق در پروژه های علمی مرتبط با کار خود برای تأمین اعتبار تحصیلات تکمیلی خود فعالیت کنند. برخی از دانشگاه های خصوصی نیز دانشجویان را با بورسیه های تحصیلی کامل برای تحصیلات تکمیلی پذیرفته و می توانند در ازای این بورس تحصیلی ، کمک هزینه تحصیلی را برای دانشجویان فراهم کنند. دانشجویان دوره کارشناسی ، طبق برنامه دروس خود ، غالباً فرصتهایی را برای کار نیمه وقت خواهند داشت.

اگر برنامه دارید در زندگی دانشجویی خود کار کنید، آنچه در ابتدا باید بدانید این است که اجازه اقامت دانشجویی شما به تنهایی به معنای داشتن اجازه کار کفایت نمی کند. بنابراین ، اگر می خواهید در طول تحصیل کار کنید ، ابتدا نیاز به اخذ مجوز کار دارید. انواع مختلفی از مجوزهای کار مانند کار کوتاه مدت ، دائم ، مستقل وجود دارد و توسط اداره کل کار بین المللی داده می شود.

 

فرصت های کارآموزی

تحصیل در ترکیه

 

برنامه آموزش عالی ای که در ترکیه در آن ثبت نام کرده اید ممکن است شامل فعالیت کارآموزی اجباری یا اختیاری باشد. این نوع فعالیت های کارورزی که بیشتر در برنامه های کارشناسی مشاهده می شود ، معمولاً در طول دوره تابستان انجام می شود. در این حالت نیازی به دریافت مجوز کار ندارید و با راهنمایی دانشگاه خود می توانید در بسیاری از شرکت های خصوصی ، سازمان های دولتی ، سازمان های بین المللی یا سازمان های غیردولتی در ترکیه فرصت هایی را برای کارآموزی پیدا کنید.

همچنین می توانید به مدت ۲-۱۲ ماه در یک کشور اروپایی تحت برنامه Erasmus + ، که برای شرکت کنندگان در سراسر جهان در دسترس است، در طول مدت تحصیل در ترکیه یا بلافاصله پس از فارغ التحصیلی در یک دوره  ی کارآموزی شرکت کنید. فراموش نکنید که برای این امر با دفتر بین المللی دانشگاه خود در ارتباط  باشید!

اگر دانشجویی هستید که در دانشگاهی خارج از کشور ثبت نام کرده اید و قصد دارید برای کارآموزی به ترکیه بیایید ، خوب است بدانید که در شرایط خاص از شرط مجوز کار معاف هستید.

 

پس از فارغ التحصیلی در ترکیه

اگر می خواهید بعد از فارغ التحصیلی در ترکیه کار کنید ، نمایشگاه های شغلی که در پردیس های دانشگاه برگزار می شود را از دست ندهید. مسئولین منابع انسانی که در این نمایشگاه ها حضور دارند، از بسیاری از شرکت های مهم ترکیه آمده اند. آنها اطلاعاتی را  در مورد فرصتهای کار و کارآموزی در شرکت خود می دهند ، ضمن اینکه رزومه هایی را نیز از کاندیداهای فارغ التحصیل جمع می کنند. این نمایشگاه ها فرصت خوبی برای فرصت های شغلی و کارآموزی است.

علاوه بر این ، بسیاری از مراکز شغل یابی دانشگاه انواع خدمات مشاوره ای را از جمله اعلام فرصت شغلی برای مراحل شغلی پس از فارغ التحصیلی ، شبیه سازی مصاحبه و ایجاد رزومه در اختیار دانشجویان قرار می دهند.

 


 

برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

به تلگرام تحصیل در ترکیه بپیوندید.

به اینستگرام تحصیل در ترکیه بپیوندید.

دیدگاه ها 0

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

تحصیل در ترکیه
Send via WhatsApp