تاریخ برگزاری آزمون یوس دانشگاه های ترکیه با توجه به ویروس کرونا

تحصیل در ترکیه

وجود ویروس کرونا تاثیر بسیار زیادی بر جوامع گذاشته است. این تاثیر علاوه بر مسائل سیاسی و اقتصادی بر مسائل فرهنگی و آموزشی نیز خود را بیش از قبل نشان داده است. هر چه از این ماجرا به جلو پیش می رویم اثرات کرونا ویروس جدید با نام کووید نوزده خود را بسیار بیشتر از قبل نشان می دهد.

جوامع مختلف، دانشگاه ها، مراکز اقتصادی و … با تغییراتی عظیم مواجه شده اند. شاید یکی از بزرگ ترین تغییرات در سیستم های آموزشی کشور های مختلف رخ داده باشد. این تغییرات هر روزه باعث به وجود آمدن چالش ها و شرایط جدیدی برای سیستم های آموزشی در کل دنیا می شود. وجود این ویروس علاوه بر ضرر های بسیار مزیت های زیادی هم داشته است. با توجه به بحث ما در این مقاله در ابتدا کمی با کشور ترکیه و آزمون یوس آشنا می شویم و در نهایت به بررسی تاریخ آزمون ها با توجه به شرایط کرونا می پردازیم.

برای مهاجرت به کشور ترکیه می توان از راه های زیادی استفاده نمود. از جمله این راه های مهاجرتی عبارتند از: مهاجرت ترکیه به روش تحصیلی، مهاجرت سرمایه گذاری به ترکیه، مهاجرت کاری به ترکیه، ازدواج در ترکیه و … . ترکیه یکی از کشور هایی است که ایرانیان زیادی را در خود جای داده است و ایرانی ها در این کشور با مقاصد مختلف و حتی به عنوان توریست در ترکیه حضور دارند.

معرفی کشور ترکیه برای بررسی آزمون یوس

در این بخش به معرفی جزئی کشور ترکیه می پردازیم. ترکیه که در همسایگی کشور ایران قرار دارد، کشوری است اوراسیایی که از لحاظ جغرافیایی در شمال غرب آسیا و خاورمیانه واقع شده است. این کشور علاوه بر ایران در همسایگی کشور های نخجوان، ارمنستان، گرجستان، عراق، سوریه، بلغارستان و یونان قرار دارد و به عنوان پلی استراتژیک بین آسیا و اروپا محسوب می شود. شعار ملی مردم در این کشور که به زبان ترکی سخن می گویند،‌عبارت « آشتی در میهن، آشتی در جهان» است.

ترکیه که کشوری کوهستانی و پر باران است، وسعتی به اندازه هفتصد و هشتاد وپنج هزار و سیصد و چهل و هفت کیلومتر مربع دارد. پایتخت کشور ترکیه شهر آنکارا است ولی بزرگ ترین شهر آن، شهر استانبول می باشد. کشور ترکیه طبق آخرین سرشماری ها بیش از هشتاد و چهار میلیون نفر جمعیت دارد. واحد پولی در کشور تریکه با لیر ترکیه شناخته می شود. از جمله شهر های ترکیه به جز آنکارا و استانبول نیز عبارتند از: ازمیر، بورسا، آدانا، آنتالیا، قونیه، قیصریه و … .

آزمون یوس ترکیه چیست؟

حال که با کشور ترکیه آشنا شدیم با توجه به موضوع مقاله که تاریخ برگزاری آزمون یوس دانشگاه های ترکیه با توجه به ویروس کرونا می باشد، لازم است تا در ابتدا با آزمون یوس ترکیه آشنا شویم. اطلاع درباره آزمون یوس ترکیه باعث می شود تا بتوانیم برای برنامه ریزی بیشتر خود اقدامات لازم را انجام دهیم. برای تحصیل در مقاطع کارشناسی و یا کارشناسی ارشد دانشگاه های ترکیه مراحلی وجود دارد که هر دانشجوی خارجی و بین المللی باید آن ها را طی کند. یکی از این موارد آزمون یوس یا YÖS می باشد. هر ساله حدود پنج هزار دانشجو با ملیت های مختلف برای حضور در این امتحان شرکت می کنند و دانشجویانی که نمره کافی کسب کنند، می توانند در دانشگاه های ترکیه ثبت نام کنند.

نتیجه آزمون یوس در دانشگاه های ترکیه برای دو سال معتبر است و پس از آن می بایست دانشجو دوباره برای امتحان جدید اقدام نماید. حال ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آزمون یوس دانشگاه های ترکیه دارای چه مواردی است؟ و در حقیقت این آزمون با چه محتوایی دانشجویان را مورد ارزیابی قرار می دهد؟ آزمون دانشجویان خارجی یوس شامل دو فصل مختلف آزمون مهارت های یادگیری پایه و آزمون ترکی است. در حالی که آزمون مهارت های یادگیری ابتدایی مربوط به ریاضیات، هندسه و بیان نمادین است. البته در این آزمون بخش ترکی به صورت اختیاری پاسخ داده خواهد شد.

آزمون مهارت های بادگیری ابتدایی به دو زبان مختلف انگلیسی و ترکی پرسیده می شود. دقت داشته باشید که درجه آزمون مهارت یادگیری اساسی که قدرت تفکر انتزاعی دانشجویان را اندازه گیری می کند، نوعی درجه است که دانشگاه ها از آن به عنوان پایه ای برای پذیرش دانشجو استفاده می کنند. نمراتی که داوطلبان از این نوع آزمون کسب می کنند، با دقت محاسبه می شود و پذیرش ها بر اساس رتبه بندی به بخش های مختلف ارائه می گردد. برخی از دانشگاه ها موارد دیگری از قبیل فیزیک، شیمی، تاریخ و جغرافیا را با همین اهمیت پیش می برند. دانشجویانی که در این آزمون پذیرفته نشوند می توانند در دوره های آمادگی آزمون یوس نیز شرکت کنند.

شرایط شرکت در آزمون یوس برای دانشجویان

در بش های قبلی مقاله پس از معرفی کشور ترکیه به بررسی آزمون یوس دانشگاه های ترکیه پرداختیم. اما در این بخش از مقاله قصد داریم در ارتباط با شرایط شرکت در آزمون های یوس برای دانشجویان نکاتی را ارائه کنیم. هر دانشجویی برای ورود به دانشگاه های ترکیه لازم است تا با اطلاع داشتن از شرایط آزمون یوس در این آزمون نمره قبولی را کسب کند. حال ببینیم شرایط به چه صورت است. داوطلبانی که متقاضی شرکت در آزمون های یوس هستند و قصد دارند تحصیل در ترکیه را انتخاب کنند لازم است تا به عنوان اولین شرط از دبیرستان ها یا مدارس فارغ التحصیل شده باشید یا یک سال به فارغ التحصیلی شما مانده باشد.

نکته مهم و شرط بعدی این است که تنها دانشجویان خارجی و بین المللی می توانند در این آزمون ثبت نام کنند و دانشجویان و دانش آموزانی که تابعیت ترکیه رادارند نمی توانند برای این آزمون اقدام نمایند. دانشجویان پذیرفته شده، با توجه به معیار های شناسایی شده توسط دانشگاه ها کاملا ارزیابی می شوند. دقت داشته باشید با توجه به این که هر کدام از دانشگاه های ترکیه قوانین خاص خود را برای شرکت در این آزمون دارند، شما می بایست به عنوان دانشجوی متقاضی تحصیل در این کشور برای کسب اطلاعات درباره آزمون یوس ترکیه به سایت رسمی دانشگاه مورد نظر خود مراجعه نمایید.

تاریخ برگزاری آزمون یوس دانشگاه های ترکیه با توجه به ویروس کرونا

در این بخش از مقاله با توجه به موضوع مورد بحث یعنی تاریخ برگزاری آزمون یوس دانشگاه های ترکیه با توجه به ویروس کرونا قصد داریم تا به بررسی زمان بندی آژمون YÖS برای دانشگاه های مختلف ترکیه بپردازیم. در بخش های قبلی مقاله با همین هدف ما سعی کردیم تا حد ممکن با آزمون یوس آشنایی پیدا کنیم و شرایط دانشجویان را برای حضور در دانشگاه ها و آزمون یوس مورد بررسی قرار دهیم. حالا لازم است تا ببینیم تاثیر ویروس کرونای جدید با نام کووید نوزده بر آزمون یوس چگونه بوده است؟! آیا دانشگاه های ترکیه این آزمون را برگزار می کنند؟!

تاریخ برگزاری و ثبت نام آزمون یوس ترکیه با توجه به ویروس کرونا در چه زمانی است؟! پاسخ به تمام این سوالات می تواند برای برنامه ریزی هر چه بهتر شما را هدایت کند. دقت داشته باشید که برای شرکت در آزمون یوس ترکیه لازم است تا مدارکی ارائه شود. این مدارک عبارتند از فرم ثبت نام و تکمیل آن، اسکن صفحه اول پاسپورت متقاضی، اسکن عکس متقاضی رشکت در آزمون یوس، کپی پاسپورت و هزینه مربوط به ثبت نام. در ادامه به بررسی زمان بندی آزمون یوس برای دانشگاه های مختلف ترکیه می پردازیم.

تاریخ آزمون یوس دانشگاه اژه ازمیر ترکیه

به عنوان اولین دانشگاه شرایط مربوط به دانشگاه اژه ازمیر را با توحه به شیوع ویروس کرونا و تاثیر آن بر آزمون یوس بیان می کنیم. دقت کنید که ظرفیت این آزمون هنوز اعلام نشده است و تنها در شهر های ازمیر، استانبول، آنکارا، قاضی آنتپ، آنتالیا و باکو برگزار می گردد. هزینه ثبت نام در آزمون یوس برای دانشگاه اژه چهرصد لیر است. برای ثبت نام در این آزمون تا چهارم مرداد ماه فرصت می باشد و تاریخ این آزمون هجدهم مرداد ماه ساعت سیزده اعلام گردیده است. هر گونه تغییراتی به اطلاع خواهد رسید.

تاریخ آزمون یوس دانشگاه اژه ازمیر ترکیه

زمانبندی جدید آزمون یوس دانشگاه استانبول ترکیه

در این بخش تاریخ آزمون یوس در دانشگاه استانبول ترکیه را بررسی می کنیم. این آزمون در دو نوبت برگزار می شود. تاریخ این آزمون هفدهم خرداد ماه سال ۹۹ و در ساعت پنج بعد از ظهر به زمان محلی ترکیه می باشد و آزمون دیگر در فروردین ماه بوده است. آزمون یوس این دانشگاه در سی و پنج مرکز انجام می پذیرد. دانشگاه استانبول در تهران نیز این آزمون را برای داوطلبان برگزار خواهد کرد. هزینه ثبت نام این آزمون چهارصد لیر می باشد.

تاریخ آزمون یوس دانشگاه آنکارا ترکیه

دانشگاه آنکارا ترکیه یکی از دانشگاه هایی است که به دلیل شیوع ویروس کرونا تاریخ آزمون خود را تغییر داده است و کماکان این دانشگاه تارخ آزمون خود را اعلام نکرده است. از این رو هیچ اطلاعی از ظرفیت ورودی و پذیرش و هزینه ثبت نام در این آزمون برای دانشگاه آنکارا ترکیه در دست نمی باشد. این دانشگاه در گذشته برای آزمون یوس هیچ حوزه ای نداشته.

زمان بندی جدید آزمون یوس دانشگاه آتاتورک

دانشگاه آتاتورک نیز رمانبندی آزمون یوس را تغییر داده است. تاریخ ثبت نام اولیه این آزمون در اول بهمن ماه سال هزار و سیصد و نود و هشت بوده است که قبل از شیوع ویروس کرونا می باشد. اما ثبت نام در این آزمون برای دانشگاه آتاتورک تاریخ دیگری نیز دارد. این تاریخ پنجم تیر ماه هزار و سیصد و نود و نه اعلام شده است. داوطلبان می توانند این آزمون را در شهر تهران نیز داشته باشند. تاریخ آزمون دوم مرداد ماه سال نود و نه اعلام شده و شهریه و هزینه آزمون سیصد و پنجاه لیر ترکیه می باشد.

زمانبندی آزمون یوس دانشگاه آکدنیز

تاریخ قبلی آزمون یوس در دانشگاه آکدنیز قرار بود هفدهم خرداد نود و نه باشد اما به دلیل شیوع ویروس کرونا این تاریخ به تعویق اتفاد و زمان آزمون بیست و نهم تیر ماه سال نود و نه اعلام شده است. در تاریخ هفتم خرداد ماه سال نود و نه می توان برای این آزمون ثبت نام نمود. البته دقت کنید که آزمون یوس در دانشگاه آکدنیز در ایران برگزار نمی شود و حوزه ندارد. هزینه ثبت نام در این آزمون سیصد لیر ترکیه است.

تاریخ آزمون یوس دانشگاه سلیمان دمیرل

دانشگاه سلیمان دمیرل ترکیه یکی از دانشگاه هایی است که به دلیل شیوع ویروس کرونا آزمون یوس ترکیه را کنسل کرده است. شرایط و زمانبندی جدید این آزمون در دانشگاه سلیمان دمیرل متعاقبا به اطلاع خواهد رسید.

تاریخ آزمون یوس دانشگاه رجب طیب اردوغان

به دلیل شیوع ویروس کرونا، دانشگاه رجب طیب اردوغان نیز آزمون یوس را کنسل کرده است و این آزمون برای دانشگاه با تاریخ جدید اعلام خواهد شد.

تاریخ جدید آزمون یوس دانشگاه اینونو ترکیه

تاریخ آزمون در این دانشگاه بیستم مرداد ماه و ساعت سیزده می باشد و برای ثبت نان در این آزمون آخرین مهلت بیست و پنجم تیر ماه سال نود و نه می باشد. هزینه ثبت نام در آزمون یوس این دانشگاه دویست و پنجاه لیر است و ظرفیت آن هنوز اعلام نشده است. این آزمون در شهر های استانبول، آنکارا، وان، مالاتیا و ارزروم برگزار می گردد.

تاریخ آزمون یوس دانشگاه آنادولو

دانشگاه آنادولو ترکیه یکی از دانشگاه هایی است که به دلیل شیوع ویروس کرونا آزمون یوس را به تعویق انداخته است و کماکان تاریخ جدید آن مشخص نمی باشد. قرار بود این آزمون در بیست و نهم اردیبهشت ماه برگزار گردد. خبر خوب برای متقاضیان این که ثبت نام آزمون یوس دانشگاه آنادولو کماکان ادامه دارد. البته این دانشگاه برای آزمون یوس در ایران حوزه ندارد.

تاریخ آزمون یوس دانشگاه علاالدین کی کوبات

این دانشگاه به دلیل شیوع ویروس کرونا تاریخ آزمون یوس را که قرار بود در سیزدهم اردیبهشت ماه باشد به تعویق انداخته است و زمان آزمون جدید مشخص نیست. ثبت نام برای این آزمون کماکان ادامه دارد و دانشگاه کی کوبات در ایران دارای حوزه آزمون نمی باشد.

تاریخ آزمون یوس در دانشگاه قاضی آنتپ

دانشگاه قاضی آنتپ برای آزمون یوس در شهر های تهران و تبریز نیز حوزه امتحانی دارد. این آزمون را می توان در تاریخ اول تیر ماه ثبت نام نمود و برگزرای آن در تاریخ بیست و دوم تیر ماه می باشد. نحوه آزمون به صورت آنلاین است و شهریه ثبت نام سیصد لیر می باشد.

تاریخ آزمون یوس در دانشگاه قاضی آنتپ

زمان آزمون یوس دانشگاه گالاتاسرای

دانشگاه گالاتاسرای ترکیه یکی از دانشگاه هایی است که به دلیل شیوع ویروس کرونا، آزمون یوس را به تعویق انداخته و هیچ گونه اطلاعاتی درباره شرایط جدید این آزمون ارائه نداده است.

زمان آزمون یوس در دانشگاه قاضی عثمان پاشا

آزمون یوس در دانشگاه قاضی عثمان پاشا ترکیه به دلیل شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاده است. ثبت نام این آزمون که در تاریخ بیست و ششم بهمن ماه بود کماکان ادامه دارد اما هیچ اطلاعات دیگری در ارتباط با نجوه برگزاری آزمون، هزنیه ها و … اعلام نشده است.

سوالات متداول در ارتباط با تاریخ برگزاری آزمون یوس دانشگاه های ترکیه با توجه به ویروس کرونا

 1. آیا ترکیه برای تحصیل کشوری مناسب است؟

  بله ترکیه کشوری است که به دلیل پیشرفت های علمی بسیار و وجود دانشگاه های برتر توانسته در زمینه تحصیلی قدم های بزرگی بردارد.

 2. زبان تحصیل در دانشگاه های ترکیه چیست؟

  تحصیل در دانشگاههای ترکیه با زبان انگلیسی و ترکی است.

 3. آیا برای تحصیل در مقطع دکتری نیاز به شرکت در آزمون یوس است؟

  خیر برای تحصیل در مقطع دکتری نیازی به شرکت در آزمون یوس نمی باشد.

 4. آزمون یوس برای چه مقاطعی واجب است؟

  برای تحصیل در مقاطه کارشناسی و کارشناسی ارشد شرکت در آزمون یوس ضرورس است.

 5. آزمون یوس در چه مباحثی از دانشجو سوال می پرسد؟

  موارد امتحانی در آزمون یوس شامل ریاضی، فیزیک، تاریخ، شیمی و … می باشد.

 6. آیا شیوع ویروس کرونا بر تاریخ برگزاری آزمون یوس تاثیر داشته است؟

  بله به دلیل شیوع ویروس کرونا تاریخ برگزرای این آزمون دستخوش تغییراتی شده است.

 7. آیا شیوع ویروس کرونا موجب لغو کامل آزمون یوس دانشگاه های ترکیه شده است؟

  خیر برخی از دانشگاه ها آزمون را کنسل کرده اند و برخی دیگر تنها زمان آزمون را تغییر داده اند.

 8. آیا دانشگاه استانبول ترکیه آزمون یوس را به دلیل ویروس کرونا کنسل کرده است؟

  خیر اما تاریخ این آزمون به هفدهم خرداد ماه تغییر یافته است.

 9. کدام یک از دانشگاه های ترکیه آزمون یوس را به دلیل ویروس کرونا کنسل کرده اند؟

  از جمله دانشگاه هایی که این آزمون را کنسل کرده اند عبارتند از: دانشگاه گالاتاسرای، دانشگاه قاضی عثمان پاشا، دانشگاه رجب طیب اردوغان، دانشگاه سلیمان دمیرل و … .

 10. آیا دانشگاه هایی که آزمون یوس را به تعویق انداخته اند امکان ثبت نام جدید دارند؟

  بله این دانشگاه ها مهلت ثبت نام آزمون یوس را تمدید کرده اند.

 11. زمانبندی جدید آزمون یوس دانشگاه آکدنیز برای چه تاریخی است؟

  زمان جدید این آزمون بیست و نهم تیر ماه می باشد.

 


برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

به تلگرام تحصیل در ترکیه بپیوندید.

به اینستگرام تحصیل در ترکیه بپیوندید.

دیدگاه ها 0

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

تحصیل در ترکیه
Send via WhatsApp