ثبت شرکت در ترکیه

اقامت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه چه مراحلی دارد . مدارک و شرایط مورد نیاز و هر آنچه لازم هست در مورد ثبت شرکت در ترکیه  بدانید رو در این مقاله به شما  توضیح می دهیم .

 

براى ثبت شرکت در ترکیه شما به مدارک زیر نیازمند هستید:

ثبت شرکت در ترکیه

١-اصل پاسپورت سهام داران به همراه ترجمه رسمى پاسپورت به زبان ترکى استانبولى

٢-وکالتنامه به زبان ترکى استانبولى به حسابدار رسمى براى انجام امور ثبت شرکت

٣-داشتن یک اسم براى شرکت که قبلا نباید ثبت شده باشد

۴-٢قطعه عکس براى هر سهامدار

۵- سند یا اجاره نامه مکان شرکت

۶-کد اقتصادى (ورگى نوماراسى)

٧-در صورتى که سهامداران حضور ندارند داشتن وکالت نامه رسمى براى ثبت شرکت به زبان ترکى استانبولى

در صورتى که این مدارک حاضر باشد پروسه کامل ثبت شرکت در کشور ترکیه تا دریافت کامل مجوز فعالیت تقریبا ٧ روز کارى زمان خواهد برد.

 

هزینه هاى شرکت بعد از ثبت:

ثبت شرکت در ترکیه

١-حقوق ماهانه حسابدار ماهانه بین ۴٠٠ تا۵٠٠ لیر

٢-هزینه هاى آب و برق و گاز

٣-هزینه حقوق کارمندان به همراه بیمه

۴-اجاره ماهانه دفتر کار در صورت اجاره اى بودن

۵- در صورت اجاره بودن دفتر کار هر ٣ماه یکبار ٢٠درصد از اجاره را به عنوان مالیات باید پرداخت کنید (استوپاژ)

۶-مالیات بر ارزش افزوده ١٨درصد

٧-مالیات بر سود که ٢٠درصد سود سالانه شرکت میباشد

٨-هزینه پلمپ دفتر در اداره مالیات که ١٠٠٠لیر سالانه میباشد.

 

شرکت با مسئولیت محدود (لیمیتد)در کشور ترکیه:

اقامت در ترکیه

این شرکت در کشور ترکیه با یک نفر تا ۵٠ نفر سهامدار قابل ثبت مى باشد و با ١٠٠٠٠لیر سرمایه اولیه قابل ثبت است اما چنانچه به وسیله ثبت شرکت در ترکیه بخواهید اقامت کشور ترکیه را دریافت کنید ،ارزش سهام هریک از سهامداران که بخواهند اجازه کار در ترکیه یا اقامت ترکیه را دریافت کنند باید حداقل ۴٠٠٠٠لیر ارزش داشته باشد.

پیشنهاد میکنم که در هنگام ثبت شرکت در ترکیه سرمایه شرکت را ١٠٠٠٠٠لیر اعلام کنیدکه در آینده براى گرفتن اقامت کارى یا فعالیت هاى تجارى بهتر مجبور به افزایش سرمایه نشوید چون اداره مالیات کشور ترکیه مبلغى حدود ٢٠٠٠لیر براى افزایش سرمایه از شما خواهد گرفت

البته نیاز به بلوکه کردن این مبلغ در حساب شرکت نیست و شما باید گردش این سرمایه شرکت را نشان دهید که مى تواند به صورت واریز و برداشت پول به حساب شرکت باشد تا این مبلغ سرمایه شرکت را نشان بدهید.

البته بعد از ثبت شرکت در ترکیه ٢۴ماه زمان دارید تا بازکردن حساب بانکى شرکت این سرمایه را نشان دهید و اگر بعد از ٢۴ماه مبلغ سرمایه را نشان ندهید مشمول جریمه خواهید شد.

 

شرکت با سهامى خاص (AŞ)

اقامت در ترکیه

ثبت این شرکت را به کسانى توصیه مى شود که قصد فعالیت تجارى به صورت هلدینگ دارند و تا ٢۵٠ نفر سهامدار قابل ثبت مى باشد.

بعد از ثبت شرکت سهامى خاص باید به اتاق تجارت بروید و یک قرارداد با اتاق تجارت ترکیه امضا کنید و ٣روز بعد از ثبت باید با افتتاح حساب بانکى به نام شرکت سرمایه اولیه شرکت را نشان دهید.

 

وظایف حسابدار رسمى شرکت:

حسابدار رسمى وظیفه حسابدارى و حسابرسى شرکت شما را دارد در واقع پل ارتباطى بین شرکت شما با اداره مالیات کشور ترکیه خواهد بود و ماهانه مبلغى تقریبا ۵٠٠لیر از شما به عنوان حقوق دریافت خواهد کرد و یک حسابدار ممکن است حسابدارى وحسابرسى چند شرکت را در عین واحد داشته باشد .

و قبل از انتخاب حسابدار حتما از تسلط و با تجربه بودن آن اطمینان کسب کنید که فاکتور ها و حساب هاى شرکت شما را به دقت برسى کند تا در آینده به خاطر بى تجربگى و بى مسئولیتى آن دچار ضرر نشوید و در وکالت نامه اى که به آن مى دهید اختیاراتى مانند برداشت از حساب بانکى شرکت و موارد مشابه را به آن ندهید.

 

 

بستن شرکت در ترکیه:

هرچه قدر ثبت شرکت در ترکیه بسیار آسان و راحت است و در ٧ روز کارى یک شرکت ثبت مى شود ولى بستن شرکت به آسانى ثبت آن نیست ، براى بستن یک شرکت تقریبا ٨ ماه طول میکشد که یک شرکت به طور کامل بسته شود و تقریبا ٨هزار لیر هم هزینه در بر خواهد داشت،

اگر واقعا از کسب وکار و فعالیت تجارى خود مطمئن هستید اقدام به ثبت شرکت در ترکیه کنید تا وارد این روند بستن شرکت نشوید و پیشنهاد مى کنم یک شرکت به صورت کاغذى ثبت نکنید چون هزینه هاى نگهدارى آن بسیار در دراز مدت اگر فعالیت نداشته باشید سنگین خواهد.

یک راهکار دیگر این است که اگر شما شرکتى را در ترکیه ثبت کرده اید و به هر دلیلى مى خواهید آن را ببندید مى توانید سهام آن را به شخص دیگر که قصد ثبت شرکت دارد واگذار کنید که در صورتى که شخصى را براى واگذارى سراغ دارید بهترین راه است یا اگر کسى این پیشنهاد را به شما داد حتما از مالیات هاى پرداخت شده شرکت و فعالیت هاى قبلى آن اطمینان کسب کنید.

 

مکان شرکت:

ثبت شرکت در ترکیه

مکان شرکت مى تواند به صورت دفتر کار ،مغازه یا هوم آفیس باشد که در ادامه بیشتر در مورد هوم آفیس توضیح خواهیم داد.

شما مى توانید شرکت خود را در محل زندگى خود داشته باشید یا به عنوان مثال یک اتاق از منزل مسکونى خود را دفتر کار خود کرده اید که در کشور ترکیه هوم آفیس منع قانونى ندارد

فقط روزى که مامور اداره مالیات براى تایید مکان شرکت به صورت فیزیکى مى آید فقط از شما یک میز کار و یک لب تاپ مى خواهد به آن نشان دهید و چند تا عکس مى گیرد و بعد مجوز فعالیت شرکت شما را صادر مى کند.

اما قبل از خرید یا اجاره ملکى که مى خواهید به صورت هوم آفیس استفاده کنید باید با مدیریت ساختمان یا شهرک این قضیه را در میان بگذارید چون در بعضى از ساختمان ها یا شهرک ها مدیریت آن حق استفاده از ملک به صورت هوم آفیس را نمى دهد.

 

افتتاح حساب بانکى شرکت :

اقامت در ترکیه

بعد از دریافت مجوز فعالیت که به زبان ترکى استانبولى به آن فعالیت بلگه سى گفته میشود با دیگر اسناد شرکت مدیر عامل یا صاحب امضا رسمى شرکت به بانک مراجعه مى کند (البته به خاطر تحریم هاى اقتصادى فقط زراعت بانک ترکیه براى شهروندان ایرانى حساب بانکى افتتاح مى کند )

تقاضاى افتتاح حساب بانکى به اسم شرکت مى کند و بانک به شما یک فرم مى دهد که یکى از سوال هاى آن از شما این است که با کشور ایران یا سوریه مراودات بانکى دارید یا نه در صورتى که شما پاسخ مثبت بدهید براى شما حساب باز نخواهند کرد این نکته را فراموش نکنید.

و کلام آخر در رابطه با ثبت شرکت در ترکیه

متاسفانه بسیارى افراد سود جو یا به واسطه عدم اطلاعات حقوقى ممکن است از معایب و ریزه کارى هاى ثبت شرکت به شما اطلاعات جامع و کلى ندهند و شما در یک عمل انجام شده قرار بگیرید .

برای دریافت اقامت داوئمی و موقت اینجا کلیک کنید.

 


برای دریافت اطلاعات بیشتر به شبکه های زیر بپیوندید.

آدرس تلگرام تحصیل در ترکیه

آدرس اینستگرام تحصیل در ترکیه

دیدگاه ها 0

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

تحصیل در ترکیه
Send via WhatsApp