ثبت نام دانشگاه اینونو مالاتیا ترکیه ۲۰۲۰

تحصیل در ترکیه

دانشگاه اینونو یا Inönü یک دانشگاه دولتی در کشور ترکیه است که در ۲۸ ژانویه ی سال ۱۹۷۵ با دستور پارلمان ترکیه در شهر مالاتیا زادگاه دو رئیس جمهوری دوره ی دوم و هشتم ترکیه یعنی Ismet Inonu و Turgut Ozal تأسیس شد.

دانشگاه اینونو یکی از بزرگ ترین دانشگاه‌های دولتی شرق ترکیه است که دانشجویان بسیاری را از سرتاسر این کشور به خود جذب می‌کند. در ادامه  همه ی آنچه که باید برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه و ادامه تحصیل در دانشگاه اینونو را بدانید، در اختیار شما قرار می‌دهیم.

 تاریخچه ی تأسیس و آموزش در دانشگاه اینونو

دانشگاه اینونو در سال ۱۹۷۵ تأسیس شد و پس از آن توسط مجمع عالی ترکیه و مجلس سنا بر طبق قانون ۱۸۷۲ پذیرفته شد. این دانشگاه از سال تحصیلی ۱۹۷۷ -۱۹۷۶ فعالیت خود را آغاز کرد و تا سال ۱۹۸۴ در ساختمان Malatya Fen Lisesi به فعالیت‌های خود ادامه می‌داد. از سال ۱۹۸۵ دانشگاه اینونو به محل فعلی خود انتقال پیدا کرد و درحال پیشرفت و گسترش هر روزه است.

در حال حاضر دانشگاه اینونو دارای ۶ مؤسسه، ۲ دانشکده، ۲۴ مرکز تحقیقاتی و یک پارک علم و فن آوری نوین (Technopolisاست که در منطقه مالاتیا قرار دارد. بیش از ۹۰ هزار دانشجو از سال ۱۹۷۵ تا کنون از این دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اند. همچنین در دانشگاه اینونو موزه‌ای با همین نام و موزه‌ی دیگری به عنوان یادبود Turgut Ozal قرار دارد.

در حال حاضر، دانشگاه اینونو دارای بیش از ۱۶۰۰ عضو هیئت‌علمی و اساتید و در حدود ۳۵۰۰ فارغ‌التحصیل و بیش از ۴۱ هزار دانشجوی کارشناسی است که از این تعداد تقریباً ۱۵۰۰ دانشجو از کشورهای مختلف دانشگاه اینونو را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده‌اند.

دانشگاه اینونو امکانات تحقیقاتی بسیاری را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد که با همت اساتید و دانشجویان بازده خوبی برای کشور ترکیه دارند. از جمله‌ی این امکانات می‌توان به مرکز تحقیقاتی انرژی خورشیدی اشاره کرد که در حدود ۳۰ درصد از برق بیمارستان دانشگاه اینونو را از طریق انرژی خورشید تأمین می‌کند.

زبان آموزشی در دانشگاه اینونو در بیش‌تر رشته‌ها ترکی ست، بنابراین برای کلیه‌ی دانشجویان خارجی الزامی است که این زبان را به خوبی بدانند. همچنین دانشگاه اینونو در برنامه‌هایی مانند اراسموس حضوری فعال دارد و به تبادل دانشجو با کشورهای اروپایی و آمریکایی می‌پردازد.

 مأموریت و چشم انداز دانشگاه اینونو

  • مأموریت: دانشگاه اینونو مأموریت دارد افرادی را تربیت کنند که به ارزش‌های وجودی، ملی و جهانی احترام می‌گذارند و از طریق تحصیلات عالی، تحقیقات علمی، فعالیت‌های هنری و خدمات بهداشتی برای منطقه، کشور و جهان سودمند هستند.
  • چشم انداز: دانشگاه اینونو قصد دارد در آینده‌ای نزدیک به یکی از معتبرترین دانشگاه‌های بین‌المللی در زمینه‌های آموزش و پرورش، تحقیقات علمی و هنری و ارائه‌ی خدمات بهداشتی و درمانی تبدیل شود.

 دانشکده ها و امکانات علمی دانشگاه اینونو ترکیه

دانشگاه اینونو مالاتیا ۲ دانشکده دارد. اسامی دانشکده‌های این دانشگاه به شرح زیر است:

 

  • Devlet konservatun
  • Yabanci diller yuksekokulu

در دانشگاه اینونو رشته‌های متفاوتی در غالب مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به علاقه‌مندان ارائه می‌شود. از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به ریاضیات، زبان و ادبیات ترکی، الکتریک ـ الکترونیک، غذایی، شیمی، معدن، ماشین آلات، مامایی، پرستاری، تکنولوژی های رایانه و آموزشی، بیولوژی، علوم پایه، ریاضی دوره ابتدایی، زبان انگلیسی، شیمی، اقتصاد، مدیریت، مدیریت عمومی و… اشاره کرد.

مرکز پزشکی Turgut Ozal دانشگاه اینونو

یمارستان خدمات درمانی دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه اینونو به صورت رسمی فعالیت خود را از سال ۱۹۹۰ در قسمتی از بیمارستان دولتی آغاز کرد تا این که در سال ۱۹۹۱ طرح ساخت بیمارستان مدرن این دانشگاه با نام بیمارستان Turgut Ozal تصویب شد و پس از پنج سال یعنی در سال ۱۹۹۶ افتتاح و به خدمت رسانی مشغول شد.

مرکز پزشکی Turgut Ozal دانشگاه اینونو در محوطه‌ی این دانشگاه قرار دارد و در بزرگراه ۳۰۹ در ۱۰ کیلومتری شرق مالاتیا تأسیس شده است. مساحت این مرکز در حدود ۱۲۴ هزار متر مربع است و کلیه‌ی امکانات در آن وجود دارد برای مثال این بیمارستان از تهویه ی بسیار مناسبی برخوردار است و دیوار‌های آن عایق حرارت و صدا هستند. همه‌ی این ویژگی‌ها باعث رفاه حال بیماران در این مرکز درمانی می‌شود.

بیمارستان Turgut Ozal دارای ۱۶ طبقه، ۱۴۰۰ تخت، ۳۱ سرویس، بیش از ۲۰ بخش مراقبت‌های ویژه و بیش از ۴۰ اتاق عمل است. این بیمارستان به عنوان یک بیمارستان منطقه‌ای عمل می‌کند و بیماران را از کشورهای همسایه نیز می‌پذیرد.

بیمارستان Turgut Ozal یکی از سه بیمارستان برتر در پیوند کبد در جهان است و همچنین در زمینه‌های دیگری مانند پیوند کلیه، پیوند مغز استخوان و عمل‌های جراحی مربوط به سوانح سوختگی نیز فعالیت می‌کند.

اکثر اتاق‌های بیمارستان دو نفرِ است و دارای امکاناتی نظیر سیستم اکسیژن مرکزی و خلاء و حمام اختصاصی است. همچنین مهمانخانه‌ای برای همراهان بیمار و والدین کودکانی که در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند، درنظر گرفته شده است.

بیمارستان Turgut Ozal خدمات پزشکی را با هزینه ای بسیار کم برای دانشجویان و پرسنل دانشگاه اینونو انجام می‌دهد. در حال حاضر این بیمارستان یکی از بهترین مراکز درمانی شرق ترکیه است که امکانات پزشکی ویژه ای را در اختیار بیماران قرار می‌دهد و به همین علت افراد زیادی از کشورهای همسایه برای پیگیری روند درمان به بیمارستان Turgut Ozal مراجعه می‌کنند.

 رنکینگ دانشگاه اینونو ترکیه

دانشگاه اینونو دارای رتبه ی ۲۵۳۶ در میان بهترین دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۱۸ است و رتبه ی ۳۲ را در میان بهترین دانشگاه‌های ترکیه کسب کرده است. با این همه این دانشگاه مورد تائید وزارت علوم ایران نیست و ممکن است از لحاظ اعتبار مدرک در ایران دچار مشکل شود.

در نهایت باید گفت که دانشگاه اینونو مالاتیا یکی از بهترین دانشگاه‌های دولتی شرق ترکیه در زمینه‌های پزشکی است.

 نحوه ی ورود به دانشگاه اینونو مالاتیا

  • برای ورود به دانشگاه اینونو در مقطع کارشناسی باید در آزمون YOS این دانشگاه شرکت کنید.
  • برای پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری شرکت در آزمون های آلس یا GRE الزامی ست.
  • زبان آموزشی در دانشگاه اینونو، ترکی است بنابراین باید مدرک زبان TOMER داشته باشید.
  • رزومه ی کامل تحصیلی خود را به زبان ترکی ترجمه کنید و برای دانشگاه اینونو بفرستید در صورت پذیرش باید نسب به دریافت ویزا اقدام کنید.

اینونو (Inönü) – مالاتیا

تاریخ شروع ثبت نام۱۶ دی ۱۳۹۸

تاریخ پایان ثبت نام۳ مرداد ۱۳۹۹ 

زمان آزمون۲۰ مرداد ۱۳۹۹ – ساعت : ۱۱:۰۰

هزینه ثبت نام۲۵۰ لیر

زبان آزمون :  ترکی انکلیسی فارسی

مراکز آزمونتهران، آنکارا،استانبول، دیاربکر، قاضی آنتپ، هاتای، مرسین، مالاتیا، شانلی اورفا، وان

مطالب مرتبط 

دیدگاه ها 0

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

تحصیل در ترکیه
Send via WhatsApp