جمعیت ترکیه

پاسپورت ترکیه

همانطور که می دانید ترکیه یکی از کشورهای توریستی جهان است و هر سال میلیون ها نفر با سفر به ترکیه جمعیت ترکیه را تحت تاثیر قرار می دهند. ترکیه در حال حاضر با رشد جمعیت خود به ۱۷مین کشور پرجمعیت دنیا تبدیل شده است و حدود ۸۴,۱۴۴,۹۰۷ نفر جمعیت دارد. مساحت کل در مرزهای ترکیه به ۷۸۳٫۵۶۲ کیلومتر مربع می رسد. در ترکیب با جمعیت ۸۴ میلیون نفری این کشور در سال ۲۰۲۰، تراکم جمعیت ترکیه تقریبا ۱۰۴٫۵ نفر در هر کیلومتر مربع می باشد. ترکیه همچنین دارای ۷۲۰۰ کیلومتر خط ساحلی است. از آنجایی که این کشور با ایران همسایه است در سال های اخیر نرخ مهاجرت به ترکیه از سوی ایرانیان با افزایش همراه بوده است و جمعیتی ایرانیان در ترکیه نیز افزایش داشته است. 

 

درباره ترکیه

ترکیه کشوری بین قاره ای در میان قاره اروپا و آسیا واقع شده است و با کشورهای گرجستان، ایران، سوریه، عراق، ارمنستان، آذربایجان، یونان و بلغارستان همسایه می باشد. ترکیه رسما با عنوان جمهوری ترکیه شناخته می شود و آنکارا (Ankara) پایتخت مدرن این کشور است. ترکیه همچنین از سه طرف با دریای مدیترانه، دریای سیاه و دریای مرمر احاطه شده و دارای مرزهای آبی و خشکی فراوانی می باشد. آب و هوای این کشور بسیار مطلوب و معتدل است و تحت تاثیر دریاهای اطراف می باشد. همانطور که می دانید صنعت توریسم در این کشور بسیار رونق دارد و شهرهای مهمی نظیر استانبول (Istanbul)، آنکارا، آنتالیا (Antalya) و ترابزون (Trabzon) از شهرهای توریستی این کشور به حساب می آیند. ترکیه دارای تاریخی کهن و رنگارنگ است و امپراتوری های عظیمی مانند روم، یونان، سلسله سلجوقیان و بسیاری بر آن روزی حکومت می کردند.

 

تاریخچه جمعیت ترکیه

جمعیت ترکیه مانند بسیاری از کشورها در قرن ۱۹ رشد کرد به طوری که در سال ۱۹۶۰این کشور تنها ۲۸ میلیون نفر جمعیت داشت اما به تدریج جمعیت خود را افزایش داد و با رشد صنعت و تکنولوژی و افزایش رفاه و کاهش مرگ و میر و همچنین افزایش مهاجرت به ترکیه، به جمعیت این کشور اضافه شد. این کشور در قرن ۱۹ تقریبا هر دهه، جمعیتش ۱۰ میلیون نفر بیشتر شده و تا بدینجا که ۸۴ میلون نفر جمعیت دارد رسیده است. 

زندگی در ترکیه

 

رشد جمعیت ترکیه

آمارها نشان میدهد که رشد جمعیت در ترکیه اخیرا هیچگاه سقوط نداشته و همواره رشد داشته است. رشد جمعیت در سال های اخیر در ترکیه سالانه بیش از ۱% بوده است و این رشد هر سال کمی کاهش داشته است به طوری که در سال ۲۰۱۹ این کشور در جایگاه ۱۸مین کشور پرجمعیت بوده و هم اکنون در جایگاه ۱۷ام جهان قرار دارد. در جدول ارائه شده زیر رشد جمعیت در ترکیه در ۲۰ سال اخیر به خوبی نمایانگر میزان رشد جمعیت در این کشور است.

زندگی در ترکه

 

جمعیت شهرهای ترکیه

پرجمعیت ترین شهرهای ترکیه شامل شهرهای استانبول، آنکارا و ازمیر (Izmir) می باشد. به طوری که استانبول ۱۴ میلیون نفر، آنکارا حدود ۴ میلیون نفر و ازمیر حدود ۲٫۵ میلیون نفر جمعیت دارد. همچنین استانبول هشتمین شهر بزرگ جهان و بزرگترین شهر ترکیه است که از حدود ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح در آن ساکن بوده اند و اکنون نیز مهاجرت به استانبول نسبت به دیگر شهرهای ترکیه آمار قابل توجه تری دارد. در جدول زیر ۲۰ شهر پرجمعیت ترکیه به ترتیب معرفی شده اند.

تحصیل در ترکیه

 

اطلاعاتی درباره مردم ترکیه

مردم ترکیه را عمدتا ترک ها تشکیل می دهند که ۸۵% از کل جمعیت را شامل می شوند، در حالی که کردها ۸% را تشکیل می دهند. سایر گروه های قومی ۱۷% از کل جمعیت را به خود اختصاص می دهند. زبانهایی که اکثریت آنها صحبت می کنند ترکی و کردی هستند در حالی که گروه های اقلیت به زبان های دیگر صحبت می کنند. دین اصلی ۹۹٫۸% مردم ترکیه اسلام است در حالیکه سایر مذاهب فقط ۰٫۰۲% از جمعیت ترکیه می باشد. میزان سوادآموزی مردم ترکیه نسبتاً بالا است و در کل نسبت به سال ۲۰۱۸ در حدود ۹۵٫۶% است. میزان سواد مردان تقریبا ۹۸% است، در حالی که میزان سواد زنان تقریبا ۹۲% است. همچنین تقریبا ۷۰% از کل جمعیت ترکیه در مناطق شهری زندگی می کنند.

نرخ شهرنشینی در هر سال ۱٫۷% می باشد. نرخ باروری و تولد در ترکیه حدود ۲٫۱۳ کودک متولد شده نسبت به هر زن است. تعدادی شاخص وجود دارد که به آمار شناسان کمک می کند تا کیفیت زندگی را در هر کشور معین ارزیابی کنند و ترکیه آمار جالبی را ارائه می دهد. در حالی که برخی عوامل مشکل آفرین شامل افزایش بیکاری و تورم در ترکیه وجود دارد اما گزارش جهانی نشان دهنده رتبه ۷۴ کشور ترکیه در سراسر جهان با امتیاز ۵٫۴ است. برخی از فاکتورهای اضافی که باید در این رتبه بندی در نظر گرفته شود، می تواند فقدان ایدز در منطقه باشد، همچنین ۱۰۰% از مردم ترکیه به آب آشامیدنی بهبود یافته دسترسی دارند. تراکم پزشک در ترکیه نیز ۱٫۷۵ در هر ۱۰۰۰ نفر است و تراکم تخت بیمارستان ۲٫۷ در هر ۱۰۰۰ تخت می باشد.

اسکیشهیر ترکیه

 

پیش بینی جمعیت ترکیه در آینده

پیش بینی می شود که رشد جمعیت ترکیه در سال های آینده نیز روند صعودی خود را حفظ کند اما این روند صعودی به طرز نامحسوسی هر سال کاهش پیدا خواهد کرد. طبق بررسی های صورت گرفته رشد جمعیت ترکیه در سال های آینده کم تر از ۱% خواهد بود و در سال ۲۰۳۰ حدود ۸۹ میلیون نفر خواهد شد. طبق این پیش بینی جمعیت ترکیه تا سال ۲۰۶۰ به ۹۷ میلیون نفر نیز خواهد رسید اما پس از آن نرخ رشد جمعیت منفی خواهد شد.

زندگی در ترکیه

 

اطلاعاتی درباره جمعیت ترکیه

خلاصه ای از خصوصیات ترکیه را می توان به شرح زیر بیان کرد:

  • جمعیت ترکیه معادل ۱٫۰۸% از کل جمعیت جهان است.
  • حدود ۲۲٫۵ میلیون نفر از جمعیت ترکیه را افراد زیر ۱۵ سال تشکیل می دهند.
  • در حال حاضر هر ۱ دقیقه ۱ نفر در ترکیه جان خود را از دست می دهد.
  • میانگین سنی در ترکیه در سال ۲۰۲۰، حدود ۳۱٫۵ سال است.
  • حدود ۵۷ میلیون نفر از جمعیت ترکیه را افراد بین سنین ۱۵ الی ۶۴ سال تشکیل می دهد.
  • امید به زندگی در میان مردم ترکیه حدود ۷۸٫۴۵ سال می باشد.
  • میزان تولد در ترکیه در روز ۳۵۶۰ مورد و میزان مرگ در روز ۱۲۵۰ مورد اعلام شده است.

 


 

برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

به تلگرام تحصیل در ترکیه بپیوندید.

به اینستگرام تحصیل در ترکیه بپیوندید.

دیدگاه ها 0

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

تحصیل در ترکیه
Send via WhatsApp