دانشگاه های ازمیر

تحصیل در ترکیه

دانشگاه های ازمیر

دانشگاه های ازمیر

 

درحال حاضر، ۸ دانشگاه، شامل ۶ دانشگاه دولتی  و ۲ دانشگاه خصوصی، در شهر ازمیر دایر می باشد. همچنین، دانشکده حمل و نقل هواییِ دانشگاه هوانوردی ترکیه (که مرکز آن در آنکارا است)،  نیز در شهر ازمیر فعالیت می کند. در این استان ۴ دانشگاه دیگر نیز پیش از وجود داشتند که امروزه فعالیت نمی کنند.

دانشگاه اژه 

تحصیل در ترکیه

دانشگاه اژه به عنوان چهارمین دانشگاه ترکیه در ۲۰ مه ۱۹۵۵ مطابق با قانون ۶۵۹۵، تاسیس شده و در ۵ نوامبر ۱۹۵۵، سال تحصیلی خود را آغاز نمود. نخستین دانشکده های تاسیس شده اژه در سال ۱۹۵۵، دانشکده های پزشکی و کشاورزی می باشند. در همان سال تحصیلی دانشکده پرستاری هم تاسیس شد.دانشگاه اژه روند گسترش خود را طی ۲۰ سال تکمیل نمود و در زمان های مختلف دانشکده ها، انیستیتو ها و کالج های بسیاری را تاسیس کرد. در سال ۱۹۸۲، با تقسیم این دانشگاه به دو بخش، دانشگاه ۹ اِیلول تاسیس شد و بسیاری از دانشکده ها و کالج ها به دانشگاه ۹ اِیلول منتقل شدند. همچنین دانشکده ها و کالج های مختلف دانشگاه اژه در شهرهای گوناگون، نخستین کالج و دانشکده های دانشگاه های آفیون کوجا تپه، پاموک کاله، جلال بایار، عدنان مِندِرِس را تشکیل داده است.

از سال ۲۰۱۸ در این دانشگاه، ۱۵ دانشکده، ۹ انیستیتو، ۵ کالج، ۱ هنرستان موسیقی دولتی، ۱۰ مدرسه فنی حرفه ای، ۶ بخش وابسته به ریاست دانشگاه و ۳۵ مرکز برنامه و تحقیق وجود دارد.

از سال تحصیلی ۲۰۱۷-۲۰۱۸ دانشگاه اژه دارای ۵۵۸۷۵ دانشجو در مقطع لیسانس و فوق لیسانس، ۹۷۱۲ دانشجو در کالج و در مجموع ۶۵۵۸۷ محصل، ۳۱۲۵ نفر کادر آموزشی و ۶۸۷۹ پرسنل اداری می باشد.

این دانشگاه با مجموع ۷۸۵ آزمایشگاه، مرکز تحقیق و توسعه، دانشکده، کالج، انیستیتو، مرکز برنامه ریزی و تحقیق و نیز مرکز پیشروی فناوری تکنولوژی تکنو پارک اژه و مرکز انکوباسیون nüvEGE، یک دانشگاه با زیرساختی قوی به شمار می رود.

دانشگاه اژه به عنوان چهارمین دانشگاه ترکیه و نخستین و قدیمی ترین دانشگاه منطقه از بدو تاسیس موارد زیر را به عنوان اصل برای خود قرار داده است:

– تولید اطلاعات کمی و کیفی و کمک به دنیای علم در مقیاس جهانی

– حس مسئولیت در برابر حقایق ترکیه و جهان

– تربیت افراد محقق و پربار به لحاظ فرهنگی

– ایجاد ارزش افزوده بالا با اولویت دادن به منافع اجتماعی همگام با نفوذ قوی منطقه ای

این دانشگاه در پیشینه درخشان ۶۳ ساله اش نه تنها در زمینه آموزش و تحقیقات، بلکه در حوزه های انتقال نتایج بررسی ها به جامعه نیز فعالیت های مهمی را ایفا کرده و در بسیاری از زمینه ها در کشور انجام اولین ها را رقم زده است. علاوه بر آموزش با کیفیت در سطح بین المللی و فعالیت های تحقیقی تئوری و عملی، به کمک مدل منحصر به فرد توسعه یافته در زمینه پیوند دانشگاه با صنعت و نهادهای عمومی و نوآوری های تحقیق و توسعه، کارآفرینی، انتقال علم و فناوری؛ یکی از نخستین دانشگاه هایی است که مفهوم نسل چهارم دانشگاهی را به کشور ترکیه آورده است.

ege üniversitesi

وضعیت علمی و تحصیلی

با توجه به گزارش عملکرد تحصیلی (URAP (University Ranking by Academic Performance ، در سال 2014-2013 ، دانشگاه اژه ، در بین دانشگاه های ترکیه، در رتبه ی چهارم و و در لیست  بهترین دانشگاه های دنیا رتبه ی 486 را از 500 دانشگاه به خود اختصاص داده است. این دانشگاه  در رتبه بندی  Leiden در سال 2011 رتبه ی 467 ام و در سال 2012 رتبه ی  474  را در سطح دنیا کسب کرده است.

دانشگاه اژه در ارزشیابی انجام گرفته شده  از طرف کمسیون اروپا ، جزو دانشگاه ها ی موفق تلقی شده  و همراه تعداد محدودی دانشگاه ، با تکمیل دوره ی  Bologna ،  جایزه ی( AKTS ( ECTS را کسب کرده است .

دانشگاه اژه یکی از دو دانشگاه در ترکیه است که از سال 2005 ، یک مدرک معتبر به همراه  مدرک تحصیلی (Diploma Eki Etiketi) از طرف کمسیون اروپا به  فارغ التحصیلان خود می دهد .

دانشگاه اژه اولین دانشگاهی است که طبق برنامه ی اراسموس (Erasmus Programı) اتحادیه اروپا که از سال 2003 در کشور ترکیه در زمینه ی انتقال دانشجو ، اجرا می شود ، دانشجویانی را به اروپا انتقال داده است . و همچنین این دانشگاه تا کنون بیشترین انتقال دانشجو به اروپا را داشته است.

با توجه به موسسه ی تحقیقات علمی و تکنولوژی ترکیه (TÜBİTAK) دانشگاه اژه در سال 2013 :

 • با ارائه ی 298 پروژه ، دومین دانشگاهی است که بیشترین پروژه را به TÜBİTAK ارائه کرده است .
 • با 78 پروژه ی پذیرفته شده ، دومین دانشگاهی است که بیشترین پروژه ی پذیرفته شده دارد .
 • پنجمین دانشگاه از نظر بودجه ی پروژه  می باشد.

* دانشکده ها :

 • دانشکده ی دندانپزشکی
 • دانشکده ی داروسازی
 • دانشکده ی ادبیات
 • دانشکده ی آموزش
 • دانشکده ی فنی
 • دانشکده ی هنر های زیبا
 • دانشکده ی پرستاری
 • دانشکده ی علوم اقتصادی و اداری
 • دانشکده ی علوم ارتباطات
 • دانشکده ی مهندسی
 • دانشکده ی علوم پزشکی
 • دانشکده ی تربیت بدنی
 • دانشکده ی شیلات
 • دانشکده ی پزشکی
 • دانشکده ی کشاورزی

دانشگاه دوکوز ایلول

دانشگاه دوکوز ایلول

 

دانشگاه دوکوز ایلول Dokuz Eylül Üniversitesi و یا به اختصار DEÜ که با مراکز آموزشی خود قصد دارد تا از سلامت تا اقتصاد و هنر تا مهندسی طیف گسترده ای از افراد را آموزش و تحویل جامعه دهد، در ۲۰ جولای ۱۹۸۲ طبق «حکم قانون شماره ۴۱ درباره سازمان های آموزش عالی موسسات» تاسیس شده است. در تاسیس آن از دانشگاه اژه دانشکده های هنرهای زیبا، حقوق، علوم اداری و اقتصادی، مهندسی و معماری، پزشکی، انیستیتو علوم و فناوری های دریایی، کالج حقوق، کالج گردشگری و هتلداری، از وزرات ورزش و جوانان دانشکده علوم بوجا، دانشکده مهندسی دنیزلی، دانشکده الهیات، کالج دنیزلی، مدرسه فنی حرفه ای ازمیر، از وزارت فرهنگ و گردشگری هنرستان موسیقی دولتی ازمیر و از آکادمی اقتصاد و علوم تجاری آنکارا نیز مدرسه بازرگانی موغلا به دانشگاه ۹ ایلول انتقال یافته اند.دانشگاه ۹ ایلول هنگام تاسیسش، با دانشکده های تازه تاسیس ادبیات، موسسه علوم اجتماعی، موسسه علوم بهداشتی، کالج تجارت و مدیریت دریایی، کالج آموزش و پرورش و در مجموع با ۲۴ واحد آموزشی و پرورشی فعالیت های خود را آغاز کرده است.

در سال ۲۰۱۱، مرکز تحقیقات و فناوری بیوتکنولوژی بافت جراحی استخوان، مرکز اجرا و تحقیق مراقبت های خانگی، مرکز مشاوره روانشناسی، مرکز تحقیقات بالکان و مرکز تحقیق توسعه پیشرفته زیست پزشکی تاسیس شده اند.

دانشگاه ۹ ایلول امروزه در چهار گوشه ازمیر با ۱۰ انیستیتو، ۱۷ دانشکده،  ۳ کالج، ۱ هنرستان، ۶ مدرسه حرفه ای، ۱ بیمارستان تحقیقاتی، و ۶۰ مرکز تحقیق و توسعه، ارائه آموزش را با درک بالایی از کیفیت خدمات اجتماعی ادامه می دهد.

توضیحاتی پیرامون پذیرش دانشجو از خارج کشور در دانشگاه ۹ ایلول

فرآیند گزینش دانشجویان خارجی در دانشگاه ۹ ایلول که در مقاطع فوق دیپلم و لیسانس خواستار ادامه تحصیل می باشند، بر اساس بالاترین نمره اکتسابی و با احتساب ظرفیت رشته مربوطه در آزمون های «پذیرش دانشجو در ۹ ایلول از خارج کشور DEYÖS» و نیز نمرات دیپلم ها / آزمون های بین المللی (تبدیل شده به امتیاز DEYÖS) که از سوی شورای دانشگاه پذیرفته می شود، صورت می گیرد.نتایج «آزمون های پذیرش دانشجوی خارجی و یا پذیرش دانشجو از خارج» که از سوی سایر موسسات آموزش عالی برگزار می گردند، پذیرفته نمی شود. 

فقط متقاضیانی که شرایط درخواست در ماده ۵ «بخشنامه پذیرش دانشجوی خارجی در دانشگاه ۹ ایلول» را داشته باشند، می توانند برای پذیرش در این قسمت درخواست دهند. درخواست پذیرش دانشجوی خارجی از سایت بصورت آنلاین صورت می گیرد. (متقاضیانی که در تاریخ تعیین شده شرایط لازمه برای درخواست را به جا نیاورند، ثبت نام نمی شوند)

نتیجه آزمون DEYÖS فقط برای همان سال معتبر است. مدت اعتبار مورد قبول از سوی شورای دانشگاه برای آزمون  و یا مدارک تحصیلی در سایت http://deyos.deu.edu.tr/kabul-edilen-uluslararasi-sinavlar/ قابل دسترس است. این مدت برای مدرک دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی ایران نامحدود و حداقل نمره ۱۲ و حداکثر ۲۰ مورد قبول می باشد. در تعیین ظرفیت ها بر اساس DEYÖS ، ظرفیت برای رشته هایی که با آزمون های ویژه استعداد یابی برگزار می شوند، در نظر گرفته نمی شود.

برای انتخاب رشته توسط داوطلبین، باید در آزمون DEYÖS از ۱۰۰ نمره حداقل ۸۵ برای پزشکی، ۸۰ برای حقوق، ۷۵ برای رشته های مهندسی و معماری، برای دبیری (شامل برنامه های مشاوره و روانشناسی) ۷۰ و برای سایر رشته ها نیز باید حداقل نمره ۵۰ اخذ کنند. در صورتی که نمرات کسب شده یکسان باشند، اولویت به کم سن ترین افراد داده می شود.

برای ظرفیت های خالی اطلاعیه داده نمی شود. در صورتی که برای رشته های خاص درخواستی وجود نداشته و یا ظرفیت خالی موجود باشد، این ظرفیت های خالی به سایر بخش ها انتقال داده نخواهد شد.

به غیر از بخش هایی که با استعدادهای ویژه دانشجو می پذیرند، برای ظرفیت های خالی مانده در سایر بخش ها امکان تکمیل ظرفیت وجود دارد.

 

 دانشکده ها

 • دانشکده ی آموزش بوجا (Buca)
 • دانشکده ی علوم و فنون دریایی
 • دانشکده ی فنی
 • دانشکده ی ادبیات
 • دانشکده ی هنر های زیبا
 • دانشکده ی پرستاری
 • دانشکده ی حقوق
 • دانشکده ی علوم اقتصادی و اداری
 • دانشکده ی الهیات
 • دانشکده ی مدیریت
 • دانشکده ی معماری
 • دانشکده ی مهندسی
 • دانشکده ی جهان گردی رها میدیلی فوچا ( Reha Midilli Foça Turizim)
 • دانشکده ی پزشکی

انستیتو ی تکنولوژی ازمیر

تحصیل در ترکیه

ساختار آکادمیک این موسسه از ۳ دانشکده و ۱ انیستیتو تشکیل شده است: دانشکده علوم، دانشکده مهندسی، دانشکده معماری، انیستیتو مهندسی و علوم .انیستیتو دانشگاه در ۱۴ رشته لیسانس، ۲۴ رشته فوق لیسانس و ۱۹ رشته در مقطع دکتری فعالیت های آموزشی و تحقیقی خود را انجام می دهد. ۶ رشته فوق لیسانس و ۴ رشته دکتری به صورت مطالعات میان رشته ای (میان ‌رشته ای یا اندر رشته ‌ای؛ به انگلیسی: Interdisciplinary؛ اشاره به حوزه های نوین در دانش دارد که بیش از یک زمینه محض علمی را مورد مطالعه قرار می ‌دهد) هستند. در کلیه مقاطع اعم از ۳۸۵ دانشجو در مقطع لیسانس، مجموعا ۵۳۸۳ دانشجو در حال تحصیل می باشند.

دانشکده ها

فیزیک

شیمی

ریاضی

زیست شناسی ملکولی و ژنتیک

طراحی صنعتی

مرمت

معماری 

برنامه ریزی شهری و منطقه ای

بیو مهندسی
مهندسی کامپیوتر

مهندسی الکترونیک و مخابرات

مهندسی صنایع غذایی

مهندسی ساختمان

مهندسی شیمی

مهندسی مکانیک

دانشگاه کاتیب چلبی ازمیر 

دانشگاه کاتیب چلبی ازمیر

 

دانشگاه کاتب چلبی در تاریخ 2010/07/14 تاسیس و در تاریخ 2010/12/09 نیز پروفسور گالیب آکهان به ریاست این دانشگاه منصوب شد. از این تاریخ، ریاست دانشگاه موقتا در دو اتاقِ اختصاص داده شده از سوی «کتابخانه بیمارستان آموزشی» و «مرکز تحقیقاتی آتاترک در ازمیر» به فعالیت پرداخته است. دکتر آکهان طی جلساتی که با نهادهای مختلف و استانداری ازمیر داشته، به تحقیق برای یافتن محل مناسب برای ساختمان این دانشگاه پرداخته است.

علی رغم توسعه سریع صنعت و سکونت در محور شمالی ازمیر، نبود دانشگاهی به غیر از دانشگاه گِدیز در این منطقه که یک دانشگاه غیرانتفاعی است، باعث انتخاب منطقه حاضر برای ساخت شده است. بر این اساس، از تاریخ آوریل 2011 کلیه واحدهای اداری و دانشگاهی در ساختمان خدمات شهرداری چیئیلی، آغاز به کار کرده و متعاقبا به طبقه سوم ساختمان اداری منتقل شده اند.

نهایتا، در سال 2012-2011 دانشگاه کاتب چلبی فعالیت تحصیلی خود را آغاز کرده و در رشته های پزشکی و پرستاری اقدام به پذیرش دانشجو کرد. به دلیل نیاز رشته های پزشکی به خدمات بهداشتی، ایده تاسیس فضای مناسب برای این کار در محوطه دانشگاه ایجاد شده و بدین منظور، پردیس بهداشتی «آیدینلیک اِولر چیئیلی» تاسیس شد و به دنبال آن، دانشکده های دندانپزشکی، پزشکی و پرستاری در نیمه دوم سال تحصیلی 2012-2011 به این پردیس منتقل شده اند.

دانشکده ها

دانشکده ی دندان پزشکی
دانشکده ی داروسازی

دانشکده ی کشتی سازی و علوم و فنون دریایی

دانشکده ی علوم اداری و اقتصادی

دانشکده ی علوم اسلامی

دانشکده ی معماری و مهندسی

دانشکده ی علوم جنگل

دانشکده ی علوم پزشکی

دانشکده ی علوم انسانی و اجتماعی

دانشکده ی شیلات

دانشکده ی پزشکی

دانشکده ی توریسم و جهانگردی

 

انستیتو ها

انستیتوی علوم اجتماعی
انستیتوی علوم فنی

انستیتوی علوم پزشکی

 

موسسات آموزش عالی

موسسه ی آموزش عالی زبان های خارجه

موسسه ی آموزش عالی فنی و حرفه ای چلبی

موسسه ی آموزش عالی فنی و حرفه ای خدمات درمانی

 

دانشگاه باکیر چای

تحصیل در ترکیه

 

دانشگاه باکیر چای Bakırçay Üniversitesi ، یکی  از دانشگاه های  دولتی ازمیر می باشد که در شهرستان منمن استان ازمیر قرار دارد .  این دانشگاه بعد از تعطیل شدن دانشگاه گدیز ( Gediz) به دلیل کودتای نافرجام 15 جولای ، از طرف TBMM “مجلس کبیر ترکیه” تاسیس شده است . این دانشگاه نام خود را از دره باکیرچای  (Bakırçay) ازمیر گرفته است .

 

دانشکده ها

دانشکده ی علوم پایه و ادبیات

دانشکده ی علوم اداری و اقتصادی

دانشکده ی حقوق

دانشکده ی معماری و مهندسی

 

موسسات آموزش عالی

موسسه ی آموزش عالی زبان های خارجه

موسسه ی آموزش عالی فنی حرفه ای عدالت

 

انستیتو ها

انستیتو علوم پایه

انستیتو ی علوم اجتماعی

انستیتو ی علوم پزشکی

دانشگاه دموکراسی ازمیر 

دانشگاه دموکراسی ازمیر İzmir Demokrasi Üniversitesi، در تاریخ 2016/08/20 با افزوده شدن ماده 170 به قانون شماره 2809، تاسیس و در تاریخ 2016/09/07 با الحاق ماده 1770، قانون شماره 29824 در روزنامه رسمی منتشر شد؛ به تبع این اقدام، تصمیم به تشکیل واحدهایی در آن شد که در ادامه، متعاقبا به شرح آنها خواهیم پرداخت.

دانشکده ها

دانشکده دندانپزشکی
دانشکده آموزش

دانشکده ادبیات

دانشکده هنرهای زیبا

دانشکده حقوق

دانشکده اقتصاد و علوم اداری

دانشکده معماری

دانشکده مهندسی

دانشکده علوم بهداشتی

دانشکده پزشکی

 

انیستیتوها

انیستیتو علوم
انیستیتو علوم بهداشتی

انیستیتو علوم اجتماعی

 

کالج ها

کالج زبان های خارجی
کالج خدمات بهداشتی

کالج فنی حرفه ای

 

دانشگاه اقتصاد ازمیر

دانشگاه اقتصاد ازمیر

 

دانشگاه اقتصاد ازمیر İzmir Ekonomi Üniversitesi ، به اختصار İEU ، به انگلیسی : İzmir University of Economics . دانشگاه اقتصاد ازمیر به صورت رسمی در تاریخ 14 آوریل 2001 با 2 دانشکده، 5 کالج و2 انیستیتو تاسیس شد. دانشگاه به واسطه ساختمان اصلی متشکل از سالن کنفرانس، کلاس های درس، دفاتر، رستوران، کافه و خوابگاه دانشجویی خدمت رسانی خود را آغاز کرد و در سال نخست 288 دانشجو پذیرفت. همراه با آغاز درس ها در تاریخ 22 اکتبر 2001 روز دوشنبه، در روز جمعه 26 اکتبر 2001 مراسم افتتاحیه رسمی با نخستین درس از سلیمان دِمیرَل؛ نهمین رئیس جمهوری ترکیه برگزار شد. این دانشگاه اولین دانشگاه خصوصی ازمیر و منطقه ی اژه می باشد. زبان آموزش در این دانشگاه انگلیسی است.

 

دانشکده ها 

دانشکده ی علوم-ادبیات

دانشکده ی مدیریت

دانشکده ی هنر های زیبا و طراحی

دانشکده ی حقوق

دانشکده ی مهندسی

دانشکده ی ارتباطات

دانشکده ی علوم پزشکی

 

انستیتوها

انستیتوی علوم اجتماعی

انستیتوی علوم فنی

انستیتوی علوم پزشکی

انستیتوی مدیریت

 

موسسات آموزش عالی

آموزش عالی زبان های خارجه

آموزش عالی علوم مدیریت و برنامه ریزی

دانشگاه یاشار

تحصیل در ترکیه

 

مجوز تاسیس دانشگاه یاشار در تاریخ ۲۰۰۱/۰۳/۲۹ با قانون شماره ۴۶۳۳ تأیید شده از سوی مجلس ترکیه قانونی شده و در سال تحصیلی ۲۰۰۲-۲۰۰۳ آموزش خود را در پردیس آلسانجاک واقع در داخل شهر آغاز کرد.دانشگاه یاشار با حدود ۵۰۰۰ دانشجو و ۴۰۰ پرسنل دانشگاهی در سطح بالا و متناسب با استانداردهای جهانی و درکی مناسب از آموزش در حال خدمت رسانی می باشد. به غیر از برخی رشته ها، عموما زبان آموزشی در آن انگلیسی است. این دانشگاه که با بورسیه های آموزش پرورش، موفقیت دانشگاهی و استعدادهای ویژه امکانات گسترده بورسیه را در اختیار دانشجویان خود قرار داده، با خوابگاه آلتین یونوس امکان اقامت۴۰۰ دانشجو را نیز فراهم کرده است.

دانشگاه یاشار با امکانات و زیرساخت فنی، کتابخانه، آزمایشگاه ها، امکانات رفاهی گسترده، پردیس ۲۴ ساعته، دارای اعتباری بالا می باشد. این دانشگاه با عرضه کیفیت لازم در تحصیلات تکمیلی، ارتباطات بین المللی، یک دانشگاه قوی، جوان، پویا، سرزنده و مدرن می باشد. همچنین دانشجویان و اساتید در محیط های کاری با انگیزه قوی تلاش دارند تا استانداردهای بین المللی را برآورده کنند.

دانشکده ها

زبان و ادبیات انگلیسی- مترجمی (اخذ شده از دانشکده ادبیات و علوم)

دانشکده علوم اقتصادی

دانشکده مهندسی

دانشکده معماری

دانشکده ارتباطات

دانشکده ادبیات (به غیر مترجمی و زبان انگلیسی)

دانشکده هنر و طراحی

دانشکده حقوق

انستیتو علوم اجتماعی

کالج فنی حرفه ای

دانشگاه هوانوردی ترکیه (Türk Hava Kurumu Üniversitesi)

دانشکده ی حمل و نقل هوایی دانشگاه هوانوردی ترکیه در ازمیر قرار دارد ، که مرکز آن در شهر آنکارا می باشد.

برای دریافت اخبار بیشتر کانال اینستگرام ما را تعقیب کنید.

برای دریافت اخبار بیشتر کانال تلگرام ما را تعقیب کنید.

 

 

دیدگاه ها 0

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

تحصیل در ترکیه
Send via WhatsApp