دانشگاه یوزونجوییل وان

تحصیل در ترکیه

دانشگاه یوزونجوییل یا Yüzüncü Yıl University (YYU) یکی از دانشگاه‌های خصوصی ترکیه است که در سال ۱۹۸۲ در شهر وان تأسیس شد. این دانشگاه در کنار رودخانه ی وانِ ترکیه قرار گرفته است و یکی از دانشگاه های خصوصی خوب ترکیه به حساب می آید و با وجود دانشکده ها و امکانات متفاوت علاقه مندان بسیاری را از سرتاسر ترکیه و دنیا به خود جذب می کند.

پس اگر قصد ادامه تحصیل در کشور ترکیه را دارید، در این مطلب با ما همراه باشید تا با دانشگاه یوزونجوییل یکی از بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه آشنا شوید.

 تاریخچه ی تأسیس دانشگاه یوزونجوییل

دانشگاه یوزونجوییل در ۲۰ ژوئن ۱۹۸۲ بر طبق قانون شماره ۲۰ در شهر وانِ ترکیه تأسیس شد. هرچند لزوم تأسیس یک دانشگاه مدرن در شرق ترکیه سال ها پیش توسط آتاتورک، رئیس‌جمهوری افسانه ای ترکیه مطرح شده بود. به همین منظور آتاتورک وزیر وقت آموزش و پرورش Mustafa Necati را برای تحقیق درباره ی ساخت دانشگاه جدید در شرق ترکیه، راهی شهر وان کرد.

آقای Ferit Nur معلم مدرسه ای در وان مأمور شد تا مدرسه ی راهنمایی این شهر را به یک دبیرستان تبدیل کند تا هسته ی اولیه برای تأسیس دانشگاه در شهر وان شکل بگیرد.

بنا بر نظر آتاتورک ابتدا باید یک شهر مدرن فرهنگی با مدارس مجهز در شرق ترکیه به وجود می آمد و در نهایت با تأسیس یک دانشگاه مدرن، شرق ترکیه را به عنوان یکی از مهم ترین مناطق برای ادامه تحصیل به جهانیان معرفی می کردند؛ بنابراین Saffet Arıkan وزیر وقت آموزش و پرورش برای تعیین زمین مناسب راهی شهر وانِ ترکیه شد.

اما با گذشت زمان بیشتر وقت جمهوری ترکیه صرف ساخت دانشگاه های دیگر در شهر های اصلی ترکیه شد و شهر وان از داشتن دانشگاهی مدرن و مجهز محروم ماند. تا اینکه در سال ۱۹۸۲ مقررات جدیدی برای تأسیس دانشگاه ها به وجود آمد و دانشگاه یوزونجوییل نیز بر طبق همین قانون در شهر وان تأسیس شد. در ابتدای تأسیس به عنوان دانشکده ای وابسته به دانشگاه آتاتورک در ارزروم ترکیه بود و بعد ها با تلاش های بسیار ماهیت مستقلی پیدا کرد. دانشگاه یوزونجوییل در تمام این سال ها مدیون کسانی ست که با تلاش های مادی و معنوی خود به پایه گذاری و گسترش روزافزون آن کمک کردند.

دانشگاه یوزونجوییل در حال حاضر دارای ۱۴ دانشکده، ۴ موسسه، ۱۱ مدرسه ی تحصیلات تکمیلی و ۱۹ مرکز تحقیقاتی و کاربردی است. پردیس دانشگاه یوزونجوییل در نزدیکی رودخانه ی وان قرار دارد به این معنا که ۱۵ کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد.

دانشکده ها و رشته های ارائه شده در دانشگاه یوزونجوییل

دانشگاه یوزونجوییل یکی از دانشگاه های خصوصی شرق ترکیه است که از امکانات بسیار خوبی برخوردار است. زبان آموزشی در این دانشگاه، ترکی است بنابراین به کلیه ی متقاضیان بین المللی توصیه می شود نسبت به تقویت زبان ترکی خود اقدام کنند. 

 • دانشکده دریانوردی
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده ادبیات
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده آموزش و پرورش
 • دانشکده مدیریت
 • دانشکده علوم
 • دانشکده هنرهای زیبا
 • دانشکده اقتصاد و علوم اداری
 • دانشکده الهیات
 • دانشکده مهندسی و معماری
 • دانشکده شیلات
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده دامپزشکی
 • دانشکده کشاورزی
 • موسسه علوم آموزشی
 • موسسه علوم بهداشتی
 • موسسه زبان های خارجی
 • موسسه علوم
 • موسسه علوم اجتماعی

رشته هایی مانند بیولوژی، علوم پایه، فیزیک، ریاضیات، مامایی، پرستاری، زبان و ادبیات آلمانی، بیولوژی، جغرافیا، فیزیک، زمین شناسی، مهندسی صنایع غذایی و… در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به دانشجویان ارائه می شود.

 دانشجویان بین المللی در دانشگاه یوزونجوییل

 • روش اول (برنامه های تبادل دانشجو): با استفاده از این روش دانشگاه یوزونجوییل اقدام به تبادل دانشجو و مدرس با دانشگاه های دنیا می کند. برای مثال بر طبق برنامه ی مولانا ۲۴ دانشجو با ۷ کشور، برنامه ی فارابی ۶۵ دانشجو، برنامه ی اراسموس ۲۵ دانشجو برای چند ترم تبادل می شوند.
 • روش دوم (پذیرش دانشجویان خارجی): در این روش از طریق آزمون های ورودی این دانشگاه دانشجویان خارجی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری جذب این دانشگاه می‌شوند. از جمله ی این کشور ها می توان به کشورهای خاورمیانه، شرق دور و آفریقایی اشاره کرد.

به صورت کلی به علت رفت و آمد دانشجویان خارجی در دانشگاه یوزونجوییل سطح علمی و کیفی دانشگاه به طرز چشم گیری افزایش پیدا کرده است.

 امکانات دانشگاه یوزونجوییل

دانشگاه یوزونجوییل از امکانات رفاهی بسیار خوبی برخوردار است. از جمله ی این امکانات می توان به خوابگاه های این دانشگاه اشاره کرد که دانشجویان دختر و پسر بسیار زیادی را اسکان می دهد. همچنین سالن های غذاخوری و رستوران های بسیار زیادی در محوطه ی داخلی و خارجی دانشگاه یوزونجوییل وجود دارد که وعده های غذایی سالم و ارزان در اختیار دانشجویان قرار می دهد.

کتابخانه ی دانشگاه یوزونجوییل دارای ۳۰ هزار جلد کتاب و ۲۰ هزار مجله است. این کتابخانه به شبکه ی اینترنت متصل است و هم زمان ۳۰ دانشجو می توانند از امکانات آن استفاده کنند. این کتابخانه ی مجهز نیاز های پژوهشی دانشجویان این دانشگاه را تا حد بسیار زیادی مرتفع می سازد.

از جمله امکانات ورزشی دانشگاه یوزونجوییل می توان به سالن ورزشی روباز با ظرفیت ۲۵۰۰ تماشاگر، سالن های سرپوشیده، زمین والیبال و بسکتبال و تنیس، استخر و… اشاره کرد. این امکانات بی نظیر دانشجویان بسیاری را به فعالیت های ورزشی تشویق می کند.

همچنین انجمن های فرهنگی بسیار زیادی در سطح دانشگاه فعالیت می کنند که برنامه های فرهنگی منظمی در دانشگاه اجرا می کنند. برنامه هایی که دانشجویان علاقه مند می‌توانند در آن ها شرکت کنند. به طور کلی همه ی امکانات رفاهی دانشگاه در راستای ایجاد حس راحتی و نشاط در دانشجویان به وجود آمده است و آن ها را برای ورود به اجتماع آماده می کند.

 رنکینگ دانشگاه یوزونجوییل

دانشگاه یوزونجوییل موفق به کسب رتبه ی ۲۹۲۲ در میان برترین دانشگاه های دنیا در سال ۲۰۱۸ شده است. همچنین دارای رتبه ی ۴۳ در میان بهترین دانشگاه های ترکیه است. این رتبه بندی ها نشان دهنده ی جایگاه بالای دانشگاه یوزونجوییل به عنوان یکی از دانشگاه های خصوصی شرق ترکیه است. با این همه هنوز این دانشگاه مورد تائید وزارت علوم و بهداشت ایران نیست.

بنابراین اگر قصد ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه های شرق ترکیه را دارید و اعتبار مدرک آن در ایران برایتان اهمیت چندانی ندارد، دانشگاه یوزونجوییل شهر وان می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

 نحوه ی پذیرش به دانشگاه یوزونجوییل

برای پذیرش در دانشگاه یوزونجوییل باید در آزمون YOS این دانشگاه شرکت کنید و در صورت کسب حداقل نمره می توانید برای پذیرش در این دانشگاه اقدام کنید. از آن جایی که زبان آموزشی در دانشگاه یوزونجوییل، ترکی است، شما نیاز به مدرک TOMER دارید.

پس به طور کلی ترجمه ی ترکی از رزومه ی کامل تحصیلی خود تهیه کنید و برای دانشگاه ارسال کنید و در صورت پذیرش در دانشگاه برای گرفتن ویزای تحصیلی اقدام کنید.

دیدگاه ها 0

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

تحصیل در ترکیه
Send via WhatsApp