معرفی دانشگاه قاضی آنتپ

تحصیل در ترکیه

تاریخچه

 

دانشگاه قاضی آنتپ که عنوان بزرگترین مرکز تجاری و صنعتی شهرستان قاضی آنتپ برای تحصیل در ترکیه است.

واقع در منطقه جنوب شرق آناتولی ، فعالیت آموزشی خود را در سال ۱۹۷۳ با تاسیس واحد مهندسی مکانیک وابسته به دانشکده مهندسی دانشگاه فنی خاورمیانه آغاز کرد.

در سال ۱۹۷۴ با افتتاح واحد مهندسی برق، ابن دو واحد به دانشکده مهندسی قاضی آنتپ تغییر یافتند.

در سال ۱۹۷۴ واحد علوم پایه و زبان تاسیس شده، در سال ۱۹۷۷ واحد شیمی کاربردی به آن اضافه شده است.

در سال ۱۹۸۱ واحد مهندسی عمران تاسیس گردیده، در سال ۱۹۸۲ واحد شیمی کاربردی به واحد مهندسی صنایع غذایی و واحد علوم پایه به واحد مهندسی فیزیک تغییر یافته است.

در ۲۷ ژوئن ۱۹۸۷، با افزوده شدن دانشکده ها و مدارس عالی مختلف تازه تاسیس به دانشکده مهندسی، دانشگاه به یک موسسه حقوقی تبدیل شد.

دانشگاه قاضی آنتپ که از زمان تأسیس به سرعت به توسعه خود ادامه می دهد، با گسترش در استانها و نواحی اطراف، امکان تاسیس دانشگاه های جدید رابه واسطه دانشکده ها و مدارس عالی جدا شده از دانشگاه را فراهم کرده است.


 

پردیس های دانشگاه قاضی آنتپ

 

دانشکده ها، مدارس عالی و انستیتوهای دانشگاه قاضی آنتپ در ۱۱ پردیس از جمله پردیس مرکزی، مدرسه فنی حرفه ای ناجی توپچواوغلو، اوغوزاِلی نیزیپ، اصلاحیه نورداغی، عَرَبان، جرابلوس، عفرین، عازیز و الباب، واقع شده اند.


 

امکانات خوابگاهی دانشگاه قاضی آنتپ

 

فرصت های خوابگاهی برای دانشجویانی که از شهرهای مختلف حضور دارند به واسطه خوابگاه های داخل و خارج از پردیس فراهم می شود.

خوابگاه دخترانه ام الکلثوم با ظرفیت ۳۱۹۲، خوابگاه عبدالکبیر گوللواوغلو با ۱۴۶۰ نفر، خوابگاه دخترانه قاضی کند با ۳۰۴ نفر.

خوابگاه پسرانه نیلوفر با ۱۶۵۶ نفر، خوابگاه پسرانه شاهین بئی با ۲۲۳۲ نفر، خوابگاه اِزوگلین با ۱۰۰۵ نفر، خوابگاه نیزیپ با ۷۴۴ نفر، خوابگاه اصلاحیه با ۶۶۰ نفر و خوابگاه اوغوزاِلی با ۳۱۰ نفر پذیرای دانشجویان می باشد.

برای دانشجویانی که امکان اسکان در خوابگاه ها را پیدا نمی کنند، گزینه های دیگری مانند خوابگاه، پانسیون ها و خانه هایی که توسط کارآفرینان خصوصی اداره می شوند وجود دارد و از نظر اقامتی هیچ مشکلی نخواهند داشت.


رسالت

 

آموزش و تربیت افراد زبده و حرفه ای در زمینه های علمی، آموزشی، هنری و بهداشت و در چارچوب ارزشهای جهانی جهت خدمت رسانی بهینه به جامعه و سازمان ها


 

چشم انداز دانشگاه قاضی آنتپ

 

قرار گرفتن در رده دانشگاه های برتر جهان در زمینه فعالیتهای تحقیقاتی علمی و آموزشی.
دانشگاه با کادر علمی قدرتمند، زیرساخت های فیزیکی، امکانات اجتماعی و فرهنگی گام های محکمی در جهت تبدیل شدن به یک دانشگاه جهانی برداشته است.


آکادمیک

دانشگاه قاضی آنتپ، با مدل آموزشی کارآموزی، همکاری دانشگاه و صنعت با پروژه های مشارکت اجتماعی و پروژه های دیگر، الگویی برای سایر دانشگاه های ترکیه می باشد.

قاضی آنتپ دانشگاهی بین المللی است که با دانشکده هایی که در منطقه امن سوریه افتتاح کرده است آموزش خود را به سه زبان ارائه می دهد و با مطالعات علمی و هنری خود دانشگاهی پیشرو در منطقه است.

دانشکده های مهندسی، معماری و هوا و فضا به زبان انگلیسی و دانشکده پزشکی به دو زبان ترکی و انگلیسی خدمات آموزشی ارائه می دهند.

در دانشکده الهیات کلاسهای اجباری زبان عربی و در دانشکده علوم اداری و اقتصادی کلاسهای مقدماتی اختیاری ارائه می شود.

به علاوه ۱۲ رشته تحصیلی در دانشگاه به زبان عربی ارائه می شود و تنها دانشگاه ترکیه با ۳ زبان آموزشی است.

دانشگاه قاضی آنتپ از نوع دانشگاه دولتی است و امروزه شامل ۲۰ دانشکده، ۵ انستیتو، ۲ مدرسه عالی و ۱۱ مدرسه فنی حرفه ای می باشد.

زبان آموزشی دانشگاه به سه زبان ترکی، انگلیسی و عربی می باشد. تعداد دانشجویان بیش از ۴۶ هزار، تعدا پرسنل آموزشی ۱۷۸۶ و پرسنل اداری آن ۳۳۶۸ نفر می باشد. مساحت کل دانشگاه در حال حاضر، ۳٫۴۴۶٫۱۱۳ متر مربع است.


دانشکده های دانشگاه قاضی آنتپ

 

 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده ادبیات و علوم پایه
 • دانشکده علوم اداری و اقتصادی
 • دانشکده تربیت معلم قاضی آنتپ
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده معماری
 • دانشکده علوم اداری و اقتصادی اصلاحیه
 • دانشکده هنرهای زیبا
 • دانشکده علوم بهداشتی
 • دانشکده تربیت معلم نیزیپ
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده الهیات
 • دانشکده ارتباطات
 • دانشکده علوم هوا و فضا
 • دانشکده گردشگری
 • دانشکده تربیت معلم عفرین(سوریه)
 • دانشکده علوم اسلامی عازیز(سوریه)
 • دانشکده علوم اداری و اقتصادی الباب(سوریه)
 • دانشکده علوم ورزشی

انستیتوهای دانشگاه قاضی آنتپ

 

 • انستیتوی علوم پایه
 • انستیتوی علوم بهداشتی
 • انستیتوی علوم اجتماعی
 • انستیتوی تربیت معلم
 • انستیتوی مهاجرت

 

امکانات دانشگاه قاضی آنتپ

 

دانشگاه با دارا بودن امکانات پیشرفته کتابخانه، آزمایشگاه های تحقیقاتی مدرن و زیرساخت های پردازش اطلاعات که به دانشجویان و کلیه کادر علمی خود ارائه می دهد.

از انواع فعالیت های تحقیق و توسعه در بالاترین سطح، پشتیبانی می کند. جوامع دانشجویی با رویدادهای مختلف به طور چشمگیری به فعالیت های اجتماعی و فرهنگی کمک می کنند و بسیاری از جلسات علمی با حضور چهره های شناخته شده در زمینه های اقتصادی، سیاسی و بین المللی مربوط به کشور، برگزار می شود.

از ژوئن ۲۰۱۷، ۱۳۲،۵۶۵ کتاب چاپی، ۲۴،۲۱۲ مجله چاپی، ۲۲۶۱ پایان نامه و ۲۲۰۵ عدد DVD-VCD در کتابخانه های دانشگاه وجود دارد.

علاوه بر این، از طریق اشتراک در ۴۳ پایگاه داده، ۱۴۵٫۸۸۰ کتاب الکترونیکی، ۵۶٫۴۳۵ مجله الکترونیکی، بیش از ۴٫۴۷۳٫۵۰۴ پایان نامه الکترونیکی و ۱۷۶٫۱۴۵ عدد استاندارد در دسترس کاربران قرار گرفته است.


خدمات خارج از کشور دانشگاه قاضی آنتپ

در چارچوب پروتوکل همکاری که بین دانشگاه قاضی آنتپ و دانشگاه حلب سوریه امضا شده، یک مرکز آموزش زبان ترکی در حلب تاسیس گردیده است.

در این مرکز، مسئولین آموزشی به شهروندان سوری زبان ترکی را آموزش می دهند.

علاوه بر این، جلسات علمی مشترکی در خارج از کشور با دانشگاه های مختلف به ویژه دانشگاه های کشورهای اروپایی برگزار می شود.

در این راستا، برخی از اساتید دانشگاه برای تحقیق و افزایش دانش و تجربه خود به دانشگاه های مختلف خارج از کشور گمارده می شوند.

دانشگاه در چارچوب برنامه های اراسموس با بسیاری از دانشگاه های خارجی توافق نامه های دو جانبه ای داشته و جهت بهره مندی دانشجویان و اعضای هیئت علمی از این خدمات، زیرساخت ها و شبکه اطلاعات لازم را ایجاد کرده است.

به غیر از اراسموس، دانشگاه قاضی آنتپ پروتکل ویژه ای را با دانشگاه دولتی موری در آمریکا در زمینه همبستگی متقابل، تبادل دانشجو و استاد و توسعه برنامه امضا کرده است.

علاوه بر این، در چارچوب پروتکل همکاری و همبستگی با شهر دویسبورگ در آلمان، فعالیت ها در زمینه همکاری با دانشگاه دویسبورگ در حوزه آموزشی ادامه دارد.

علاوه بر این، با تحقق برنامه تبادل مولانا توسط شورای آموزش عالی (YÖK)، دفتر هماهنگی سازمانی مولانا تاسیس شده و در دفتر روابط بین الملل ارائه خدمات می کند.


رنکینگ دانشگاه قاضی در جهان

 

دانشگاه قاضی ترکیه را می توان یکی از بهترین دانشگاه های کشور ترکیه دانست. این دانشگاه در رتبه بندی جهانی QS رتبه ۸۰۱ تا ۱۰۰۰ قرار دارد و هشتمین دانشگاه ترکیه به حساب می آید.

در رتبه بندی The Times Higher Education World در رده ۱۵ ترکیه قرار دارد.

بر اساس وبسایت رتبه بندی CWTS Leiden Ranking این دانشگاه در رتبه ۹۰۱ جهان قرار گرفته است. براساس رتبه بندی دانشگاه Shanghai Jiao Tong این دانشگاه در رتبه ۸۰۱ تا ۹۰۰ جهان است.

رتبه دانشگاه قاضی در رشته پزشکی: ۵۵۱ تا ۶۰۰ (رتبه ۵ کشور ترکیه)


شرایط پذیرش دانشگاه قاضی ترکیه

 

برای قبول پذیرش در دانشگاه قاضی آنکارا فقط ۲ راه وجود دارد: قبولی در آزمون SAT و پذیرش بدون کنکور. هر کدام هم روش های مختلف خود را دارند.

البته بورسیه تحصیلی ترکیه را هم میتوان راه سوم دانست که در ادامه به طور کامل توضیح خواهیم داد. ظرفیت رشته های پرطرفدار این دانشگاه به شرح زیر است:

 • پزشکی دانشگاه قاضی: ۱۰ نفر
 • دندانپزشکی: ۱۰نفر
 • داروسازی:۱۰ نفر
 • فیزیوتراپی:۱۰ نفر
 • معماری:۱۰ نفر

نکته مهم: دانشگاه قاضی ترکیه برای پذیرش دانشجویان شرط معدل گذاشته است. متقاضیان رشته پزشکی دانشگاه قاضی، دندانپزشکی و داروسازی باید معدل پیش دانشگاهی و دیپلم بالای ۱۸ و متقاضیان رشته های علوم انسانی و فنی و مهندسی باید معدل پیش دانشگاهی و دیپلم بالای ۱۷ داشته باشند.


 

پذیرش دانشگاه قاضی از طریق آزمون SAT

 

آزمون SAT یک آزمون کلی است که توسط موسسه کالج برد آمریکا برگزار می شود و متقاضیان آن می توانند هر سال ۴ نوبت در این آزمون شرکت کنند.

ترکیه یکی از کشورهایی است که دانشگاه های آن با نمره آزمون اس ای تی دانشجو می پذیرند و اکثر قبول شدگان از این طریق در دانشگاه به زبان انگلیسی تحصیل می کنند.

حداقل نمره ای که دانشگاه قاضی برای پذیرش از طریق آزمون SAT قبول می کند نمره ۱۲۰۰ از ۱۶۰۰ است. برای انتخاب قبولی در رشته های پزشکی دانشگاه قاضی، دندانپزشکی، داروسازی، فنی و مهندسی و معماری لازم است در بخش ریاضی آزمون نمره ۶۶۰ از ۸۰۰ را کسب نمایید.


 

پذیرش بدون کنکور دانشگاه قاضی آنکارا

 

همه دانشگاه های ترکیه و در کنار آن ها دانشگاه قاضی ترکیه دارای چند ظرفیت برای افراد خاص با شرایط خاص هستند.

دانشجویان را عموما یا رئیس دانشگاه و یا معاون دانشگاه انتخاب می کند. دانشجویانی که از این طریق وارد دانشگاه میشوند در ابتدا به مقدار مشخصی بورسیه می شوند.

موسسه اپلای استانبول به واسطه ارتباط مستقیمی که با این دانشگاه دارد می تواند با هزینه ای مناسب در رشته های پزشکی دانشگاه قاضی، دندان پزشکی، داروسازی و سایر رشته ها برای شما پذیرش بگیرد.

جهت اطلاع از هزینه پذیرش بدون کنکور ترکیه به واتس آپ شماره ۰۰۹۰۵۳۶۴۳۴۱۸۸۳ پیام ارسال نمایید. مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش بدون آزمون از دانشگاه Gazi به صورت زیر هستند:

 • اسکن پاسپورت
 • ترجمه مدرک و ریز نمرات پیش دانشگاهی
 • ترجمه مدرک و ریز نمرات دیپلم

 

شهریه دانشگاه قاضی آنتپ

 

دانشگاه قاضی ترکیه را می توان از برترین دانشگاه های ترکیه دانست. این دانشگاه شهریه کمتری نسبت به دانشگاه های دیگر ترکیه دارد. شهریه رشته های مختلف دانشگاهی را در جدول زیر مشاهده می کنید

تحصیل در ترکیه

 


سوالات متداول در مورد دانشگاه قاضی

آیا مدرک دانشگاه قاضی مورد تائید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران است؟

بله، در رشته دندانپزشکی مورد تایید وزارت بهداشت و در تمام رشته های مورد تائید وزارت علوم ایران قرار دارد و دانشگاه های رده بالای مورد تائید وزارت علوم است.

از چه راه هایی می توان در دانشگاه قاضی تحصیل نمود؟

آزمون SAT – پذیرش بدون کنکور – بورسیه تحصیلی ترکیه

دانشگاه قاضی در بین دانشگاه های ترکیه در رتبه چندم قرار دارد؟

قاضی آنکارا هشتمین دانشگاه ترکیه در رتبه بندی جهانی و پنجمین دانشگاه ترکیه در رشته پزشکی است.

در دانشگاه قاضی به چه زبانی تدریس می شود؟ 

زبان تحصیلی دانشگاه قاضی ترکی است. کسانی که به این زبان تسلط ندارند ۱ سال دوره آمادگی زبان را می توانند در ترکیه بگذرانند.


 

دیدگاه ها 0

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

تحصیل در ترکیه
Send via WhatsApp