معرفی دانشگاه های بورسا ترکیه

تحصیل در ترکیه

بورسا چهارمین شهر بزرگ ترکیه است که در دامنه‌ی شمال غربی کوه Uludağ و جنوب شرقی دریای مرمره واقع شده است.

به علت موقعیت جغرافیایی بورسا و واقع شدن آن روی دامنه‌ی کوه در گذشته به عنوان دژ دفاعی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

پس از باز پس‌گیری شهر از امپراتوری بیزانس، سازه‌های ویژه‌ای در این شهر توسط امپراتوری عثمانی ساخته شد، به صورتی که در حال حاضر بسیاری از آثار تاریخی شهر بورسا را تشکیل می‌دهند.

شهر بورسا علاوه بر دارا بودن جاذبه‌های طبیعی و آب و هوای مناسب از آثار تاریخی منحصر به فردی برخوردار است که از دوران عثمانی به یادگار مانده است.

همه‌ی این‌ها بورسا را به عنوان یکی از مراکز تفریحی تابستانی و زمستانی معرفی کرده است.

دانشگاه الو داغ

دانشگاه الوداغ بورسا

اسامی دانشکده‌های این دانشگاه به شرح زیر است:

 • دانشکده پزشکی
 •  دانشکده اقتصاد و علوم اداری
 •  دانشکده مهندسی
 •  دانشکده دامپزشکی
 •  دانشکده کشاورزی
 •  دانشکده آموزش و پرورش
 •  دانشکده الهیات
 •  دانشکده هنر و علوم
 •  دانشکده حقوق
 • دانشکده هنرهای زیبا
 •  دانشکده مدیریت بازرگانی 
 •  دانشکده معماری
 •  دانشکده علوم ورزشی

 

رشته‌هایی نظیرپزشکی، پرستاری، اقتصاد، مهندسی برق، مهندسی صنایع، ماشین آلات، دامپزشکی، مدیریت، روابط بین الملل، الهیات و… در دانشگاه اولوداغ به دانشجویان ارائه می‌شود.

اسامی مدارس دانشگاه به شرح زیر است:

 • مدرسه بهداشت
 • مدرسه زبان‌های خارجی
 • اسامی مؤسسات دانشگاه اولوداغ:
 • موسسه علوم طبیعی
 • موسسه علوم بهداشتی
 •  موسسه علوم اجتماعی
 •  موسسه علوم آموزشی

 

 مأموریت و چشم انداز دانشگاه اولوداغ

دانشگاه اولوداغ ماموریت دارد با آموزش افرادی که به دانش معاصر مجهز هستند و در زمینه تحقیق و حل مشکلات جامعه گام بردارد و بهترین خدمات اجتماعی را به مردم ترکیه ارائه دهند.

چشم انداز دانشگاه اولوداغ آموزش باکیفیت و مطابق با استانداردهای جهانی ست. این دانشگاه افراد بسیار ممتازی را برای خدمت رسانی در سطح ملی و بین‌المللی تربیت خواهد کرد.

هدف دیگر دانشگاه اولوداغ تبدیل شدن به دانشگاهی است که اعضای آن به خاطر تحصیل در آن به خود ببالند.

تحصیل در ترکیه

 خدمات سلامت در دانشگاه اولوداغ

کلیه ی دانشجویان و کارکنان دانشگاه اولوداغ تحت پوشش وزارت بهداشت و رفاه قرار دارند. به این معنا که انجام کلیه ی خدمات درمانی برای آن‌ها با هزینه‌های بسیار کمی همراه است.

دانشجویان می‌توانند با مراجعه به مرکز سلامت دانشگاه اولوداغ خدمات درمانی محدودی دریافت کنند و داروهای خود را با هزینه‌های بسیار اندکی از داروخانه‌های طرف قرارداد دریافت کنند. در صورتی که دانشجویان به امکانات درمانی بیش‌تری نیاز داشته باشند برای پیگیری روند درمان به بیمارستان‌های طرف قرارداد با دانشگاه اولوداغ فرستاده می‌شوند.

مرکز درمانی دانشگاه اولوداغ خدماتی شامل آزمایش کامل خون، رادیولوژی، دندان پزشکی، خدمات روانشناسی و مشاوره ای و… را ارائه می‌دهد.

 امکانات رفاهی دانشگاه اولوداغ

از جمله امکانات تغذیه‌ای دانشگاه اولوداغ می‌توان به سالن‌های غذا خوری در محوطه‌ی دانشگاه اشاره کرد که وعده‌های غذایی سالم و ارزان را زیر نظر برترین متخصصان تغذیه تولید و میان دانشجویان توزیع می‌کند. همچنین این دانشگاه دارای انواع رستوران‌ها و کافه‌ها مثل رستوران‌های گیاهی، شیرینی فروشی، رستوران‌های سنتی و فست فود و… است.

در بورسا دو خوابگاه دانشجویی متعلق به دانشگاه اولوداغ است که قابلیت اسکان دانشجویان دختر و پسر را دارد. علاوه بر این تعدادی خوابگاه خصوصی و خودگردان برای اسکان دانشجویان استفاده می‌شود.

از جمله امکانات ورزشی این دانشگاه می‌توان به سه زمین ورزشی سرپوشیده و زمین‌های فوتبال، والیبال، بسکتبال و تنیس اشاره کرد. دانشجویان اولوداغ می‌توانند در کنار تحصیل برای سرگرمی و سلامت بیش‌تر از این امکانات ورزشی استفاده کنند.

از دیگر امکانات این دانشگاه می‌توان به کتابخانه‌های بسیار مجهز، شبکه‌ی اینترنتی و فعالیت‌های فرهنگی و هنری بسیاری که توسط انجمن‌های دانشجویی دانشگاه اولوداغ برنامه‌ریزی می‌شوند، اشاره کرد.

 رنکینگ دانشگاه اولوداغ

دانشگاه اولوداغ یکی از دانشگاه‌های معتبر ترکیه و جهان به حساب می‌آید با این حال مورد تائید وزارت علوم ایران نیست. این دانشگاه در سال ۲۰۱۸ رتبه ی ۱۳۸۹ را در میان برترین دانشگاه‌های جهان و رتبه‌ی ۱۵ را در میان بهترین دانشگاه‌های ترکیه کسب کرده است.

به طور کلی می‌توان گفت که دانشگاه اولوداغ یکی از دانشگاه‌های خوب ترکیه در شهری به غیر از آنکارا و استانبول است. با این حال برای افرادی که می‌خواهند از مدرک این دانشگاه در ایران استفاده کنند، مناسب نیست ولی اگر قصد ادامه تحصیل در دیگر دانشگاه‌های دنیا را دارید می‌توانید از امتیاز‌های بسیار خوبی برخوردار شوید.

نحوه ی پذیرش در دانشگاه اولوداغ

برای ورود به این دانشگاه در مقطع کارشناسی باید در آزمون YOS شرکت و حداقل نمره را در این آزمون کسب کنید همچنین چون زبان آموزشی در این دانشگاه ترکی است باید در آزمون TOMER شرکت و امتیاز خوبی کسب کنید. همچنین برای ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی به شرکت در آزمون GRE با SAT نیاز دارید.

بنابراین می‌توانید ترجمه‌ی ترکی مدارک و رزومه ی تحصیلی خود را برای دانشگاه اولوداغ بفرستید و منتظر نظر دانشگاه مبنی بر پذیرش یا عدم پذیرش خود باشید.

دانشگاه فنی بورسا

 

دانشگاه فنی بورسا
دانشگاه فنی بورسا ، به ترکی (Bursa Teknik Üniversitesi) ، به انگلیسی(Bursa Technical University) ، یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی واقع در شهر بورسا است. این دانشگاه که در سال ۲۰۱۰ تأسیس شده است ، پنجمین دانشگاه فنی ترکیه می باشد. دانشگاه فنی بورسا ، فعالیت های آموزشی خود را در نیمسال تحصیلی ۲۰۱۲ – ۲۰۱۱ آغاز نمود. این دانشگاه مورد تأیید شورای تحصیلات عالی ترکیه (YÖK) می باشد.
در این بخش می خواهیم در ارتباط با دانشگاه فنی بورسا ، برنامه های تحصیلی ، رتبه علمی و برخی ویژگیهای دیگر این دانشگاه بحث نماییم. اگر شما نیز در حال برنامه ریزی برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه و خواهان کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با دانشگاه های این کشور می باشید ، توصیه می کنیم در ادامه مقاله ما را همراهی نمایید.

چشم انداز دانشگاه فنی بورسا
تبدیل شدن به دانشگاهی نوآور و مبتکر ، که بعنوان یک دانشگاه دولتی از طریق کیفیت آموزشی ، تعلیم و تحقیق در عرصه های ملی و بین المللی مرجح و ممتاز می باشد.

اهداف دانشگاه فنی بورسا
هدف دانشگاه فنی بورسا تبدیل شدن به دانشگاهی جهانی است که اطلاعات ، تکنولوژی و ارزش های هنری و اجتماعی را مطابق با نیازها و انتظارات جامعه تولید می کند و از طریق هویت تحقیقاتی خود برجسته و ممتاز می باشد.

آموزش در دانشگاه فنی بورسا
بخش های آکادمیک Bursa Teknik Üniversitesi و رشته های تحصیلی ارائه شده در این واحدها به شرح ذیل می باشند :

دانشکده ها :

دانشکده علوم طبیعی ، معماری و مهندسی : مهندسی مکانیک ، مهندسی شیمی ، مهندسی تغذیه ، مهندسی عمران ، متالورژی و مهندسی مواد ، مهندسی برق و الکترونیک ، مهندسی سیستم های انرژی ، مهندسی زیست شناسی ، مهندسی صنایع ، مهندسی فیبر و پلیمر ، مکاترونیک ، معماری ، ریاضیات ، شیمی ، علوم زیست محیطی ، برنامه ریزی شهری و منطقه ای
دانشکده علوم انسانی و اجتماعی : روابط بین الملل ، تجارت بین الملل و لجستیک ، روانشناسی
دانشکده دریانوردی : سرپرستی و مدیریت دریانوردی ، معماری ناوبری و مهندسی دریایی
دانشکده جنگلداری : مهندسی صنایع جنگل ، مهندسی جنگل
دانشکده ارتباطات : روزنامه نگاری ، روابط عمومی و تبلیغات ، رادیو ، تلویزیون و سینما
دانشکده هنر و طراحی

تحصیل در ترکیه

مدارس تحصیلات تکمیلی :

مدرسه تحصیلات تکمیلی علوم طبیعی و کاربردی : مهندسی شیمی (کارشناسی ارشد و دکتری) ، مهندسی فیبر و پلیمر (کارشناسی ارشد و دکتری) ، مهندسی مکانیک (کارشناسی ارشد و دکتری) ، مهندسی مکاترونیک (کارشناسی ارشد و دکتری) ، مهندسی صنایع جنگل (کارشناسی ارشد و دکتری) ، مهندسی جنگل (کارشناسی ارشد) ، مهندسی عمران (کارشناسی ارشد) ، تکنولوژی پیشرفته (کارشناسی ارشد)
مدرسه تحصیلات تکمیلی علوم اجتماعی

مدارس :

مدرسه زبان های خارجی

برنامه های تبادل دانشجو در دانشگاه فنی بورسا
این دانشگاه در برنامه اراسموس پلاس عضویت دارد و از این طریق به مبادله دانشجویان به مدت چند ترم تحصیلی با دانشگاه های اروپا می پردازد.

رنکینگ دانشگاه فنی بورسا
این دانشگاه در رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان رتبه ۶۹۱۶ را کسب نموده و در رتبه بندی برترین دانشگاه های ترکیه نیز رتبه ۱۳۴ را به خود اختصاص داده است.


برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

به تلگرام تحصیل در ترکیه بپیوندید.

به اینستگرام تحصیل در ترکیه بپیوندید.

دیدگاه ها 0

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

تحصیل در ترکیه
Send via WhatsApp